Komatsu potřebu bagr

Hodonín pokračuje v opravě městských studní, letos jich dosud obnovil pět

Hodonín (ČTK) - Hodonín pokračuje v opravě městských studní. Minulý týden dokončili dělníci kompletní obnovu jedné z nich, letos páté. Šlo o studnu na náměstí Osvobození. Práce zahrnovaly také vytěžení 1,5 metru silného nánosu sedimentů. Město eviduje na veřejných místech kolem 50 studní, které byly vybudovány v minulosti. Dlouhá léta je nikdo nevyužíval, a většina z nich je proto nefunkční. Snahou je postupně všechny opravit a využívat k zalévání veřejné zeleně, řekl ČTK mluvčí hodonínské radnice Josef Horníček.

V čištění studní město pokračuje druhým rokem. " Loni se nám podařilo vyčistit a zprovoznit osm studní, letos pět. Náklady na jednu studnu se pohybují v průměru do 20.000 korun, záleží na rozsahu prací. Někde stačí jen vyčistit mechanismus pumpy, jinde je nutné vyměnit celou pumpu a víko či odstranit staré zařízení. Čistí se také dno studny," uvedl Horníček.

Při posledním čištění šest metrů hluboké studny na náměstí Osvobození odborná firma vytěžila sedimenty a na původní dno položila geotextilii, která zamezí dalším nánosům. Dno následně pracovníci vysypali říčním štěrkem. Součástí oprav bylo také obnovení přítoku vody a utěsnění skruží, kterými se předtím dovnitř dostával písek a zemina. Dílo dokončili montáží poklopu a pumpy.

Město předpokládá, že se letos podaří vyčistit a zprovoznit kolem desítky studní. Sloužit pak budou jako zdroj užitkové vody pro obyvatele k údržbě předzahrádek a také k zálivkám nových výsadeb. Další studny opravené v letošním roce jsou například v ulicích I. Olbrachta nebo Patočkova.