Mercedes

Hlavní práce na rekonstrukci Libeňského mostu začnou příští rok

Praha (ČTK) - Práce na rekonstrukci pražského Libeňského soumostí spojené s přerušením dopravy začnou příští rok, nyní městem vysoutěžené konsorcium stavebních firem připravuje nutné přeložky inženýrských sítí. V rozhovoru s ČTK to řekl náměstek pražského primátora pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti). Práce na rekonstrukci začaly loni v září, dosud spočívaly ve stavbě proplachovacího kanálu a retenční nádrže. Oprava spolu s dalšími pracemi vyjde podle tendru na asi 2,18 miliardy korun.

Libeňský most je soumostí tvořené šesti mosty a byl postaven podle návrhu architekta Pavla Janáka v roce 1928. Most nebyl nikdy opravován a je ve velmi špatném stavu. Konsorcium firem, které most opraví, vede společnost Metrostav TBR a tvoří jej ještě mateřský Metrostav a projekční firmy SATRA a SHP. Projekt nepočítá jen s rekonstrukcí části mostu přes řeku, ale s kompletní proměnou soumostí a jeho okolí včetně stavby protipovodňových opatření.

Hřib uvedl, že město nyní řeší nutné stavební zábory s vlastníky okolních pozemků, aby bylo možné z mostu přesunout inženýrské sítě. To je nutná podmínka toho, aby bylo možné začít s rekonstrukcí samotného soumostí. Hotovo by podle dřívějších informací mělo být v roce 2025, v době prací bude nutné most pro dopravu uzavřít.

Oprava Libeňského mostu je z důvodu plánování objízdných tras podmínkou pro zahájení plánované rekonstrukce Hlávkova mostu, po kterém vede frekventovaná severojižní magistrála. V jeho případě podle Hřiba nebude nutné soumostí uzavřít kompletně, protože každý směr dopravy je na samostatné konstrukci a bude je tak možné opravovat odděleně.

Město plánuje opravovat i další mosty, například Palackého, Mánesův či most Legií. Loni magistrát zahájil rekonstrukci Barrandovského mostu, která bude letos pokračovat.