husqvarna

Hladík: Pro stavebnictví v ČR jsou stěžejní investice do dopravní výstavby

Praha (ČTK) - Pro vývoj stavebnictví v České republice jsou stěžejní investice do výstavby dálnic, železnic a energetické úspornosti. Pomoci tomu může úprava liniového zákona, díky které bude možné přeskočit odvolací řízení u strategicky důležitých infrastrukturních staveb. Odvolat se půjde pouze soudním přezkumem. Na dnešní konferenci na veletrhu For Arch to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Vůči plánu vlády jsou však skeptičtí soukromí rezidenční investoři, podle kterých stát dává nerovnou výjimku dopravním a energetickým projektům před bytovou výstavbou.

"Tento mezikrok by mohl významně pomoci výstavbě dopravních a energetických staveb. Do roku 2027 budeme investovat celou řadu velkých finančních prostředků a mnoho z nich bude do stavebnictví. Zároveň jsou zde finanční prostředky z emisních povolenek, které by z většiny měly jít formou investičních pobídek,“ uvedl Hladík.

Pro zástupce developerských společností je zjednodušení povolovacích procesů klíčovou věcí pro rychlejší rozvoj bytové výstavby. "Chtěli bychom, aby podmínky neplatily jenom pro stát, ale také pro nás. Ta odhadnutelnost a časová jistota je pro nás klíčovou věcí, která zásadně ovlivňuje cenu bytů. Je těžké hovořit o tom, co budeme dělat pro to, abychom lidem umožnili dostupnější bydlení, když celý proces je velmi těžce odhadnutelný a přináší další náklady," řekl výkonný ředitel společnosti Penta Real Estate Petr Palička.

S Paličkou souhlasil i předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský. Podle toho budoucí investice 20 miliard korun na celorepublikovou bytovou výstavbu ze strany státu nejsou řešením. Suma by totiž pokryla jenom přibližně deset větších bytových projektů.

"Pokud jsou tady pozitivní informace ze strany veřejné správy, že finance na veřejné investice jsou, zejména na výstavbu dopravní infrastruktury, tak to je jedině dobře pro rozvoj celé země. Z pohledu soukromého investora ale bytová výstavba stojí na soukromých investicích, protože stát nemá stovky miliard korun, aby zajistil adekvátní počet nájemných bytů,“ dodal Kunovský.

Novela liniového zákona, kterou projednává Sněmovna, kromě jiného stanoví, že úřady musí vydat stavební povolení do čtyř let od chvíle, kdy investor předloží všechny podklady, včetně posudku o dopadu stavby na životní prostředí (EIA). Nebude se do ní započítávat případné prodlení způsobené stavebníkem. Příslušným úřadem má být nově zřizovaný Dopravní a energetický stavební úřad, se kterým počítá nedávná novela stavebního zákona. Vláda plánuje novelu zákona o liniových stavbách rozšířit a změnit na zákon o strategických investicích.

Podle předlohy, kterou poslanci poslali koncem května do projednávání ve výborech, by měly nejvýznamnější stavby dálniční, železniční a vodní dopravní infrastruktury ze zákona získat povolení ve lhůtě čtyř let. Čtyřletou lhůtu obsahuje evropská směrnice, kterou novela zavádí do českého práva. Změna by měla zajistit rychlejší povolování staveb. Úprava se bude vztahovat na významné dopravní stavby, u nichž budou investiční náklady nejméně 7,5 miliardy korun. Pole dřívějšího vyjádření ministra dopravy Martina Kupky (ODS) bude možné novelu využít pro některé nejdůležitější dálniční stavby, jako jsou D11, D35, D6 a D52. Uplatnit by ji mělo být možné i na severní část pražského okruhu.