husqvarna

HK: Stavební zákon zrychlí a zjednoduší řízení, odstraní byrokratickou zátěž

Praha 5. května (ČTK) - Nový stavební zákon, který dnes začala ve třetím čtení projednávat Sněmovna, by měl přinést zrychlení a zjednodušení stavebního řízení, zvýšení transparentnosti, odstranění byrokratické zátěže, jasné rozdělení práv a povinností a efektivně vymahatelné lhůty. V tiskové zprávě to dnes ČTK sdělila Hospodářská komora ČR. Podle jejího prezidenta Vladimíra Dlouhého prakticky každá parlamentní strana před minulými volbami slibovala zjednodušení stavebního řízení, nyní tak mají poslanci jedinečnou šanci svoje sliby naplnit. Zákon, jehož účinnost by podle ministerstva pro místní rozvoj měla postupně nabíhat do poloviny roku 2023, má mnoho kritiků.

"Odložte předvolební politické hry a při vlastním hlasování o jednotlivých pozměňovacích návrzích postupujte v souladu s vlastními volebními sliby, které jste voličům před necelými čtyřmi lety dali," uvedl Dlouhý na adresu poslanců ve Sněmovně.

Za důležitou považuje digitalizaci státní agendy, kterou by měl zákon přinést. "Je to nezbytný a důležitý nástroj, který ovšem sám o sobě nemůže rekodifikaci nahradit, jak se někteří mylně domnívají. Jen digitalizace totiž neodstraní žádné razítko, neubere přezkumů, nepředejde soudním sporům," uvedl dále Dlouhý.

U stavebního zákona poslance čekají desítky hlasování o pozměňovacích návrzích. Základem je přitom celková poslanecká úprava, která předpokládá, že celá stavební správa přejde pod stát. Je pravděpodobné, že závěrečné schvalování poslanci ve středu nedokončí a řada na něj přijde až v pátek. Jen u stavebního zákona by mohlo poslance čekat víc než 60 hlasování o desítkách pozměňovacích návrhů. Poté budou rozhodovat i o souvisejícím změnovém zákonu, který mění jiné zákony. U něj se sešlo asi pět desítek návrhů. Nad všemi pozměňovacími návrhy minulý týden zasedl hospodářský výbor a dal k nim své doporučení. Kromě jiného nedoporučil návrh na zamítnutí, který vznesli Piráti.

Kolem takzvaného institucionálního modelu zákona jsou od začátku projednávání největší spory. Zákon měl v podobě, v jaké ho poslancům předložila vláda, přinést takzvaný hybridní model a zachovat stavební úřady na obcích. Vznikl na základě loňské dohody mezi ministerstvem pro místní rozvoj a Svazem měst a obcí. Komplexní pozměňovací návrh, který schválil hospodářský výbor, však počítá s čistou státní správou. Předseda svazu František Lukl změnu předlohy během jejího projednávání kritizoval a označil za hanebnou.

Norma má rovněž řadu kritiků z řad ochránců životního prostředí, architektů nebo památkářů. "Schválení chaotického návrhu by mělo vážné dopady na naši krajinu i chráněnou přírodu, protože závažné dopady projektů na ochranu vod, zemědělskou půdu či lesy bude ve většině případů posuzovat již jen stavební úřad," sdělila dnes ČTK ředitelka Hnutí Duha Anna Kárníková.

Podle předsedy České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) Roberta Špalka je urychlení povolovacího procesu žádoucí, nesmí být však na úkor kvality. "Rychlost, s jakou vzniká tento pro náš obor zásadní zákon, ani rychlost ve stavebním řízení, kterou by měl přinést, se nesmí negativně promítnout do kvality staveb. A tím i jejich bezpečnosti nebo ceny," dodal Špalek.