Cime 2 kvartál 2024

Historickou vilu v Ledcích možná demolice mine, projevily o ni zájem neziskovky

Ledce (Kladensko) (ČTK) - Historickou vilu v Ledcích na Kladensku možná plánovaná demolice mine, projevily o ni zájem neziskové organizace. Zchátralý objekt patří Středočeskému kraji. Je v havarijním stavu, proto krajští radní už dříve navrhli jeho demolici, avšak několik stovek lidí podepsalo proti zbourání petici. V nejbližších měsících budou krajští radní budoucnost objektu projednávat znovu. Mohou například schválit vypsání veřejné soutěže, řekl dnes ČTK mluvčí hejtmanství David Šíma.

Minulý týden se sešli zástupci vedení kraje s vedením obce, autory petice i představiteli neziskových organizací zaměřených například na zaměstnávání lidí s handicapem. "O celé situaci a případných podmínkách budeme jednat na příštích jednáních krajské rady. Pokud budeme revokovat původní usnesení ohledně demolice objektu, předpokládáme, že bychom na odkup a zrekonstruování vily vypsali veřejnou soutěž tak, aby se do ní mohli přihlásit všichni zájemci. Samozřejmě za předpokladu veřejně prospěšného využití vily," vysvětlil krajský radní pro investice Libor Lesák (ODS).

Vila Bellevue z roku 1875 bývala hotelem pro lázeňské hosty v zaniklých Lázních Šternberk. Její technický stav je velmi špatný, střecha se propadla a dřevěné konstrukce jsou napadené dřevomorkou. Dříve sloužila sociálnímu odboru a žili v ní handicapovaní, pak byla asi 11 let opuštěná. Rekonstrukce by vyšla podle předběžného odhadu na 70 milionů korun.