Mercedes

Historickou budovu radnice v Kroměříži bude vytápět nová, úspornější kotelna

Kroměříž (ČTK) - Kroměříž vymění zhruba za 3,4 milionu korun plynovou kotelnu v historické budově radnice na Velkém náměstí. Technologie vytápění radnice je zastaralá a nevyhovuje současným standardům. Její výměnou také město ušetří podstatné peníze, které bude moci investovat jinam, uvedl v dnešní tiskové zprávě starosta Tomáš Opatrný (ANO).

Zakázka zahrnuje výměnu kotlů i technologického zařízení kotelny a přepojení topných rozvodů se sousedním Klubem Starý pivovar na nový rozdělovač. "Nová kotelna by měla mít oproti stávajícímu zařízení o třetinu menší spotřebu plynu,“ uvedl vedoucí městského odboru investic Libor Pecháček.

Práce jsou naplánovány na letní měsíce. Dělníci by je měli zahájit v červnu. "Termín byl zvolen s ohledem na to, že přes léto je díky dovoleným na radnici menší pohyb občanů a práce tak nebudou tolik omezovat běžný provoz úřadu," uvedl mluvčí radnice Jan Vondrášek.

Výměna kotelny je další investicí do zvelebení radnice. Letos v lednu stavbaři dokončili práce na rekonstrukci přízemí budovy. Navazovaly na práce na sanaci zdiva přízemí a sklepů historického objektu.

Renesanční radnice byla postavena mezi lety 1553 až 1561. Budova na nároží Velkého náměstí a Kovářské a Prusinovského ulice svým širokým průčelím naznačuje, že mohla vzniknout dodatečným sloučením dvou původních středověkých parcel. V roce 1850 byla radnice přestavěna v neoklasicistním slohu a v roce 1963 generálně zrekonstruována. Představuje jednu z dominant města.