Komatsu potřebu bagr

Historická budova Moravského divadla během prázdnin získá novou fasádu

Olomouc (ČTK) - Historická budova Moravského divadla v Olomouci z roku 1830, která patří k nejstarším divadelním objektům v České republice, během letních prázdnin získá novou fasádu. Odborníci na ní budou pracovat přes léto ze strany Horního náměstí, zakázka zahrnuje také restaurátorské práce. ČTK to dnes sdělila mluvčí divadla Pavlína Dočkalová. Proměnu historická budova prodělává už několik let v jednotlivých etapách, loni se zde například po 30 letech vyměňovala všechna okna, předloni řemeslníci opravili střechu.

"Pokračujeme v revitalizaci svrchního pláště budovy a letos budeme opravovat fasádu a chystat ji na nasvícení. Zároveň s tím se budou dělat restaurátorské práce na kamenných a nekamenných prvcích. Budeme opravovat i nápis," uvedl technický náměstek Moravského divadla Bohuslav Kraus. Doplnil, že předpokládané náklady na opravu fasády včetně restaurování figurálních a nefigurálních prvků jsou 2,2 milionu korun,. Oekávaná dotace ze strany ministerstva kultury je 120.000 korun, zbytek pokryje příspěvek zřizovatele, kterým je město.

Termín opravy fasády je naplánován od 1. července do 25. srpna. "U budovy bude stát lešení, ale žádná omezení pro kolemjdoucí se nechystají. Divadelní ulice zůstane průchozí," doplnila mluvčí divadla. Dodala, že v dalších etapách do roku 2025 se počítá s rekonstrukcí pokladen a divadelní kavárny. Projekt je nyní ve stadiu architektonických návrhů, které se konzultují s Národním památkovým ústavem, doplnila Dočkalová.

Kromě prací na fasádě budovy se během léta budou opravovat také požární vrata na boční jeviště, světlíky nad atriem a podhled pod krejčovnami. V plánu jsou během léta také opravy osvětlení bočního jeviště či předscény. Celková předpokládaná hodnota těchto prací přesahuje jeden milion korun. Instalovat se bude i nový světelný pult za 1,4 milionu korun.

Období letních prázdnin využívá Moravské divadlo ke stavebním akcím každoročně - loni ho kromě výměny oken využilo například k renovaci protipožární opony, předloni to byla rozsáhlá oprava střechy, která byla v havarijním stavu. V předchozích letech o prázdninách se úpravy týkaly například scénického osvětlení, řemeslníci také vyměnili podlahy v baletním sále, renovovali hlediště, což zahrnovalo výměnu sedadel, nebo renovovali prostor orchestřiště.