Cime 3 kvartal 2024

Heřmanův Městec chce zahájit v příštím roce stavbu autobusového terminálu

Heřmanův Městec (Chrudimsko) 24. listopadu (ČTK) - Heřmanův Městec na Chrudimsku po letech příprav plánuje v příštím roce zahájit stavbu autobusového terminálu vedle vlakového nádraží. Hlavní autobusové stanoviště už nebude na náměstí, sdělil dnes ČTK starosta a krajský radní Josef Kozel (3PK) v tiskové zprávě.

"Vybudování přestupního terminálu je jednou z největších investic v historii našeho města a vyjde na přibližně 120 milionů korun s tím, že 53 milionů korun získáme z Evropské unie," uvedl Kozel.

Přínosem má být uvolnění parkovacích mít na náměstí. "Podle naší analýzy 60 procent vozidel na náměstí parkují lidé, kteří ráno nasednou na autobus a večer se vrací z práce. Tato auta tu stojí celý den, což samozřejmě komplikuje život pro krátkodobé parkování," řekl Kozel.

Práce mají trvat do roku 2023 a souběžně s nimi nejspíš Správa železnic modernizuje železniční stanici za 130 milionů korun. "Je nutné koordinovat práce tak, aby pokud možno probíhaly zároveň nebo alespoň na sebe navazovaly. Důležité bylo vyřešit přeložení kabelů zabezpečovacího zařízení stanice po dobu výstavby, což se podařilo," řekl hejtman Martin Netolický (3PK/ČSSD).

Autobusové nádraží Městec přestěhuje do Tylovy ulice, kde je vlakové nádraží. Terminál má být zastřešený, u něj budou parkovací místa pro automobily a stání pro autobusy. Město projekt připravuje dlouhodobě, první termín zahájení stavby byl v polovině roku 2017. V průběhu let stouply náklady, zpočátku se pohybovaly pod 50 miliony korun.