Komatsu potřebu bagr

Hejtmanství zatím nerozhodlo, jak naloží s budovami v šumperské robotárně

Olomouc (ČTK) - Olomoucký kraj zatím nerozhodl, jak naloží s dvěma budovami a pozemky v areálu bývalé takzvané robotárny v Šumperku, které hejtmanství získalo od státu. Celá záležitost s robotárnou prochází vývojem a není dosud zcela jasné, co zde bude umístěno, sdělil dnes ČTK hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN). Reagoval tak na tiskovou zprávu Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), podle níž se tyto nemovitosti promění v kulturní centrum a muzeum.

Stát na hejtmanství podle ÚZSVM bezúplatně převedl nepotřebnou budovu s pozemkem v celkové hodnotě přes 4,5 milionu korun. "Nejedná se o dar od státu, ale o výměnu nemovitostí v hodnotách jedna ku jedné, byť to formálně nebyla výměna, ale dva dary nemovitostí. Jeden my státu, druhý stát nám," uvedl Suchánek. Hejtmanství v tomto areálu zároveň odkoupilo dům s pozemkem za 5,2 milionu korun.

Areál bývalé robotárny v Šumperku sloužil od roku 1889 jako zemská donucovací pracovna. V období druhé světové války ho využívalo gestapo, které v něm zřídilo vězení. V letech 2012 až 2016 Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje využíval objekt jako náhradní prostory po dobu výstavby nové požární stanice a sídla územního odboru v Šumperku. "Po jejím dokončení se část objektu bývalé robotárny stala pro hasičský záchranný sbor nepotřebným majetkem, který byl proto dle zákona o majetku státu předán ÚZSVM. Další část objektu využívá Vlastivědné muzeum v Šumperku, které zde má umístěny řemeslnické a preparátorské dílny," uvedla mluvčí ÚZSVM Michaela Tesařová.