Cime 2 kvartál 2024

Hejtmanství povolilo stavbu přeložky silnice u budovaného obchvatu Bludova

Olomouc 8. listopadu (ČTK) - Olomoucký krajský úřad vydal stavební povolení na přeložku silnice I/11 z Postřelmova do Chromče na Šumpersku, která naváže na budovaný obchvat nedalekého Budova. Rozhodnutí hejtmanství zatím není pravomocné. "Aktuálně běží lhůta pro odvolání proti tomuto rozhodnutí. Zahájení plánujeme v prvním pololetí příštího roku," oznámil dnes na twitteru šéf Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Předpokládaná hodnota této stavební zakázky je 397 milionů korun.

Příprava stavby čtyři kilometry dlouhé silnice z Postřelmova do Chromče je podle Mátla v plném proudu, výkupy pozemků jsou dokončeny. ŘSD už zahájilo výběrové řízení na stavbu přeložky silnice. "Podání nabídek a jejich vyhodnocení předpokládáme v prvním čtvrtletí příštího roku," uvedl Mátl. Přeložku silnice plánuje ŘSD uvést do provozu v roce 2024, kdy má být dokončen i obchvat Bludova.

Stavba obchvatu Bludova na hlavním tahu I/44 ze střední části Olomouckého kraje do Jeseníků byla zahájena letos v červnu. Společně s přeložkou silnice bude poté odkloněna automobilová doprava z Bludova a okolních obcí.

Obchvat Bludova měří 5,6 kilometru. Začínat bude u Postřelmova a napojí se na silniční průtah Šumperkem. Zakázku vyhrálo sdružení firem Strabag a M-SILNICE, které v tendru nabídlo cenu 2,323 miliardy korun. Součástí projektu je stavba 21 mostů o celkové délce 1,2 kilometru, dvou mimoúrovňových křižovatek a tří protihlukových stěn.

Silnice I/44 je důležitou komunikační osou ve směru z jihu na sever Olomouckého kraje. "Je prakticky jedinou vhodnou komunikací umožňující spojení měst Šumperka a Jeseníku s krajským městem Olomoucí. Silnice I/44 umožňuje navíc přístup do rekreačně významné oblasti Jeseníků," uvedlo ŘSD.