Komatsu potřebuju bagr

Hejtmanství chystá rekonstrukci hvězdárny v Prostějově

Prostějov 11. června (ČTK) - Olomoucký kraj chystá rekonstrukci hvězdárny v Prostějově, která bude zaměřena na její interiér i exteriér. Hejtmanství už vypsalo architektonickou soutěž, jak by hvězdárna měla po modernizaci vypadat. Soutěžní návrhy musí být předloženy nejpozději 13. září. ČTK to sdělil krajský radní Jan Žůrek (Spojenci-Koalice pro Olomoucký kraj).

"Hvězdárna je netypická stavba, proto věřím, že také návrhy přihlášené do architektonické soutěže budou představovat originální díla, která dají hvězdárně moderní a neotřelou podobu,“ uvedl Žůrek. Architekti podle něj mohou popustit uzdu fantazii. Zpracovaný návrh by měl obsahovat například novou podobu planetária, přednáškového sálu, astronomické pozorovatelny nebo propojení hvězdárny s exteriérem.

Podle Žůrka jde o první architektonickou soutěž podle regulí České komory architektů, kterou Olomoucký kraj za dobu své existence vypsal. "Od podoby vítězného architektonického návrhu se budou odvíjet další projekční práce. Je to jedinečná příležitost pro architekty, protože žádná další podobná hvězdárna v regionu není," uvedl Žůrek.

První astronomická pozorovatelna fungovala v Prostějově od roku 1949 na střeše dnešní základní školy na Husově náměstí. V roce 1961 pak byla otevřena nová hvězdárna postavená uprostřed Kolářových sadů v západní části města. Na stavbě se tehdy podílely desítky jednotlivců, žáků, studentů, sportovců, hasičů a zaměstnanců podniků.

Hvězdárna je vybavena astronomickými dalekohledy pro bezpečné denní pozorování Slunce i pro večerní pozorování Měsíce, planet, hvězd, galaxií či kosmických stanic. Pracovníci hvězdárny se věnují také vzdělávací činnosti, pořádají astronomické přednášky, výstavy, filmové, hudební i literární večery. Na hvězdárně funguje automatická meteorologická stanice.