Cime 1 kvartál 2024

Hejtmanství chce v Prostějově postavit novou hvězdárnu, vybralo návrh

Olomouc 1. prosince (ČTK) - Novou budovu hvězdárny plánuje postavit hejtmanství na místě nynější astronomické observatoře v Prostějově. Stavba bude stát zhruba 70 miliónů korun, začít má v roce 2024. Krajský úřad vybral návrh podoby nové hvězdárny, který vzešel z architektonické soutěže. ČTK to dnes sdělil krajský radní Jan Žůrek (Spojenci-Koalice pro Olomoucký kraj). Nejlepší architektonické návrhy zaslané do soutěže na podobu nové observatoře jsou ode dneška k vidění v budově prostějovské hvězdárny.

Odborníci posuzovali 11 zaslaných návrhů na novou podobu hvězdárny v Prostějově, nakonec zvítězil projekt slovenské architektonické firmy Doxa. Tři mladí architekti z Košic navrhli budovu nové hvězdárny jako jednoduchý vysoký kvádr se střešní observatoří. Zvýšená atika nové budovy podle Žůrka oddělí městský horizont a vytvoří pomyslnou vanu naplněnou hvězdnou oblohou.

"Jsme s vítězným návrhem velmi spokojení a vážíme si toho, že kraj našel odvahu k realizaci projektu. Teď, když máme kolem hvězdárny nové šetrnější pouliční osvětlení, které způsobuje mnohem méně světelného smogu, těšíme se o to víc, až budeme moct na nové hvězdárně lidem ukazovat krásy noční oblohy," uvedl vedoucí hvězdárny Rudolf Novák.

První astronomická pozorovatelna fungovala v Prostějově od roku 1949 na střeše dnešní základní školy na Husově náměstí. V roce 1961 pak byla otevřena nová hvězdárna postavená uprostřed Kolářových sadů v západní části města. Na stavbě se tehdy podílely desítky jednotlivců, žáků, studentů, sportovců, hasičů a zaměstnanců podniků.

Hvězdárna je vybavena astronomickými dalekohledy pro bezpečné denní pozorování Slunce i pro večerní pozorování Měsíce, planet, hvězd, galaxií či kosmických stanic. Pracovníci hvězdárny se věnují také vzdělávací činnosti, pořádají astronomické přednášky, výstavy, filmové, hudební i literární večery. Na hvězdárně funguje automatická meteorologická stanice.