husqvarna

Hejtman: Rušení stavebních úřadů by mělo začít, až bude fungovat digitalizace

Hradec Králové 11. května (ČTK) - Stát by měl stavební úřady začít rušit teprve tehdy, až bude plně fungovat digitalizace, uvedl dnes hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS). Podle něj chystaná úprava stavebního zákona, která má zrušit v kraji 23 ze 48 stavebních úřadů, nezohledňuje místní specifika. Rušení stavebních úřadů by se podle hejtmanství mělo nejvíce dotknout měst a obcí na Jičínsku.

"Kraj obdržel v rámci připomínkového řízení od ministerstva pro místní rozvoj návrh, na který bude reagovat," uvedl mluvčí hejtmanství Dan Lechmann.

Kraj i starostové měst na Jičínsku podle hejtmanství nesouhlasí se zaslaným návrhem například v tom, že bez povšimnutí ponechává otázku dopadu snížení počtu stavebních úřadů na ty zbylé, které budou muset agendu zrušených převzít. "S tím souvisí i obsah průvodní důvodové zprávy, v níž ministerstvo uvádí, že nepředpokládá navýšení stávajícího příspěvku na přenesený výkon státní správy na úseku stavebního zákona. Z toho vyplývá, že případné navýšení stavu zaměstnanců půjde zcela z rozpočtů obecních samospráv. To samé platí i pro případné rozšíření agendy krajských úřadů," uvedl Lechmann.

Hejtman Červíček upozornil na to, že kraj bude požadovat úpravy návrhu v tom smyslu, že kromě obcí s rozšířenou působností mohou být obecními stavebními úřady i další obce za předpokladu, že splní zákonem stanovené požadavky. "Pokud se obec rozhodne splnit tato kritéria a zajistí jejich naplnění, pak podle našeho názoru musí mít právo na to, aby u ní mohl fungovat obecní stavební úřad," uvedl hejtman.

Kraj také nesouhlasí s navrženým nastavením soustavy stavebních úřadu. V podmínkách Královéhradeckého kraje je podle hejtmanství velmi zřetelný nepoměr z hlediska regionálního rozmístění.

"Někde je celé území obce s rozšířenou působností pokryto stavebním úřadem, někde je v rámci jedné obce s rozšířenou působností určeno více pověřených stavebních úřadů, a to bez jakýchkoli konkrétních kritérií či analýz. Takto nastavený systém kraj považuje za velmi nepřehledný a nejasný," uvedl Lechmann.

Podle chystané úpravy stavebního zákona by ze současných 48 stavebních úřadů působících v Královéhradeckém kraji mělo agendu stavebního úřadu vykonávat 15 obecních úřadů obcí s rozšířenou působností a dále deset obcí, a to Červený Kostelec, Česká Skalice, Hostinné, Hronov, Chlumec nad Cidlinou, Police nad Metují, Smiřice, Týniště nad Orlicí, Třebechovice pod Orebem a Vamberk.

Patnácti obcemi s rozšířenou působností jsou v kraji Broumov, Dobruška, Dvůr Králové nad Labem, Hořice, Hradec Králové, Jaroměř, Jičín, Kostelec nad Orlicí, Nová Paka, Nové Město nad Metují, Nový Bydžov, Náchod, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov a Vrchlabí.