Cime 2 kvartál 2024

Heimstaden zvyšuje nájemníkům zálohy, chce předejít velkým nedoplatkům

Ostrava 21. února (ČTK) - Společnost Heimstaden, která je největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v Česku, zvyšuje svým nájemníkům zálohové platby za teplo či energie. Reaguje tak na zvýšení cen dodavateli, protože chce předejít velkým nedoplatkům při vyúčtování v příštím roce. ČTK to dnes sdělila mluvčí Heimstadenu Kateřina Piechowicz.

Různí dodavatelé podle ní zvyšovali ceny za teplo a teplou vodu různě. V Ostravě se ceny zvýšily o 22,5 procenta, v Havířově a Karviné až o 19,5 procenta, v Opavě o 36,3 procenta a ve Frenštátě pod Radhoštěm o 54,9 procenta.

"Heimstaden pečlivě zanalyzoval každé navýšení všech svých dodavatelů a o stejnou částku teď svým klientům navýší měsíční platby. Ani koruna z těchto plateb nekončí ve společnosti Heimstaden, ale na účtech dodavatelů tepla přesně podle jejich navýšení," uvedla Piechowicz.

Smyslem je podle ní neohrozit nájemníky nečekaným dluhem. "Plně si uvědomujeme, že je to razantní navýšení, které se dotkne všech našich nájemníků. Chci ale zdůraznit, že příčina tohoto kroku není na straně naší společnosti, ale souvisí s rekordním nárůstem cen energií v posledním období," uvedla mluvčí.

Společnost Heimstaden už v listopadu nájemníky upozorňovala na turbulentní situaci na trhu energií a doporučila jim, aby si ideálně už zálohy od 1. ledna 2022 sami navýšili. Udělala to ale jen tři procenta domácností.

"Ukazuje se, že mnoho lidí o situaci neví. Společnost Heimstaden k navýšení splátek přistoupila v jejich zájmu, aby pomohla předejít velmi pravděpodobným vysokým nedoplatkům, které by pro ně bez tohoto navýšení splátek vyplynuly z vyúčtování služeb za rok 2022," dodala Piechowicz.

Švédská společnost Heimstaden patří mezi největší poskytovatele nájemního bydlení v Evropě. Dřívější Residomo, které vlastní zejména v Moravskoslezském kraji více než 42.500 bytů převážně po OKD, jí patří od roku 2020.