Komatsu potřebu bagr

Heimstaden letos v Česku investuje do svých domů 1,5 miliardy korun

Ostrava 13. dubna (ČTK) - Společnost Heimstaden (bývalé Residomo), která je největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v Česku, letos investuje do svých domů 1,5 miliardy korun, což je dosud nejvíce. Loni činily investice 1,2 miliardy. Firma mimo jiné víc vynaloží na zateplení domů: loni to bylo 200 milionů, letos skoro 350 milionů korun. Novinářům to dnes řekl generální ředitel společnosti Heimstaden Jan Rafaj.

Zateplování je podle něj pro firmu jednou z klíčových cest, jak snížit spotřebu energie i produkci oxidu uhličitého. Úspora energie v zateplených budovách činí až 35 procent. „Zateplením v loňském roce šetříme 17.000 gigajoulů za rok, v roce 2021 ta úspora bude 27.000 gigajoulů za rok,“ řekl Rafaj. Loni se tak podle něj firmě podařilo snížit emise oxidu uhličitého o více než 1750 tun za rok a letos je sníží o 2800 tun. V loňském roce zateplila 1161 bytů, letos jich bude více než 1800.

Jedním z největších projektů firmy posledních let je kompletní rekonstrukce domů v Kunčičkách, které byly dříve vyloučenou lokalitou. „V Kunčičkách byla oblast poměrně zanedbaná, ale krásné domy, je tam hodně zeleně. Domy celkově revitalizujeme, nejenom byty vevnitř, ale celý dům i zvenku. To bydlení je krásné v tom, že to má zároveň velkou zahradu, má to parkování,“ řekl ředitel. Letos tam budou dokončeny tři domy s 26 byty. Celková investice do domů a nejbližšího okolí dosáhne až 370 milionů korun a Kunčičky nabídnou během tří až čtyř let 300 zrekonstruovaných bytů.

Loni Heimstaden začal s budováním půdních vestaveb. V Ostravě-Porubě takto za 56 milionů korun vzniklo 38 nových bytů s dispozicemi 2+kk a 3+kk. Letos bude projekt půdních vestaveb pokračovat. „Představa je, že 40 až 50 bytů chceme každý rok teď dodávat na trh, protože zdá se, že o to zájem je. Hledáme zejména dobré adresy, takže především je to Poruba a taky Ostrava-centrum. Vybíráme domy, kde se to dělá v půdním prostoru, který byl nevyužitý,“ řekl Rafaj.

Švédská společnost Heimstaden je třetím největším poskytovatelem nájemního bydlení v Evropě. Dřívější Residomo, které v Moravskoslezském kraji vlastní více než 42.500 bytů převážně po OKD, jí patří od loňského ledna.

Někdejší hornické byty získala bývalá společnost RPG Byty od své mateřské firmy spoluvlastněné podnikatelem Zdeňkem Bakalou, která je koupila v roce 2004 spolu s OKD. V privatizační smlouvě se zavázala, že při prodeji bytů je nabídne přednostně nájemníkům za netržních podmínek. Společnost ale byty neprodávala, zato v roce 2015 změnila majitele celá firma. Vlastníky se staly investiční fondy Black­stone a Round Hill Capital, od nichž firmu koupil Heimstaden.