husqvarna

Heger: Nový slovensko-polský plynovod bude zanedlouho ve zkušebním provozu

Bratislava/Výrava (Slovensko) 27. května (zpravodaj ČTK) - Nové plynovodní propojení mezi Slovenskem a Polskem je už naplněno plynem a podstoupí tlakové zkoušky. Zanedlouho pak bude ve zkušebním provozu, oznámil dnes slovenský premiér Eduard Heger. Slovensku, které dříve nakupovalo zemní plyn hlavně z Ruska, nové potrubí zlepší přístup k alternativním dodávkám suroviny.

"Nový plynovod pro nás znamená bezpečnost v dodávkách plynu, přístup k plynu přepravovanému po moři, propojení na zdroje zemního plynu v Norsku. Jeho kapacita ve směru na Slovensko je 5,1 miliardy metrů krychlových, což je přibližně roční spotřeba plynu na Slovensku," uvedl Heger.

Výstavba zhruba 164 kilometrů dlouhého plynovodu mezi Slovenskem a Polskem, kterou finančně podpořila Evropská unie, začala v roce 2018. Původní plán počítal s tím, že potrubí bude v komerčním provozu už na konci loňského roku.

Slovensko leží na hlavní přepravní trase plynu z Ruska přes Ukrajinu do Rakouska a České republiky. Evropská komise (EK) po ruské invazi na Ukrajinu ohlásila plán snížit závislost evropského bloku na ruském plynu. Ještě v roce 2020 Rusko zajišťovalo téměř 40 procent spotřeby plynu v EU.