Cime 3 kvartal 2024

HB Index: Ceny realit v ČR i nadále rostou nejvyšším tempem za deset let

Praha 11. srpna (ČTK) - Tržní ceny bytů, rodinných domů a pozemků v Česku ve druhém čtvrtletí podobně jako o kvartál dříve mezičtvrtletně vzrostly nejvíce za posledních deset let. Nejvíce u pozemků, o 5,5 procenta. Pozemky zdražily nejvíce také v meziročním srovnání, o 18,7 procenta. Od roku 2010 jsou jejich ceny více než dvojnásobné. Vyplývá to z HB Indexu Hypoteční banky, které má ČTK k dispozici. Základní hodnotu indexu 100 bodů představují skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2010.

Ceny pozemků meziročně vzrostly o 18,7 procenta Od roku 2010 se zvýšily o 105,5 procenta. "Nabídku i nadále brzdí zastaralé územní plány a nedostatečné kapacity inženýrských sítí. Na odbyt tak jdou i pozemky na spekulaci bez schváleného územního plánu. Spolu se zdražováním roste také zájem o pozemky ve vzdálenějších lokalitách od okrajů velkých měst. Nadále trvá vyšší zájem o pozemky vhodné pro rekreační objekty," uvedl ředitel nemovitostního odboru Hypoteční banky Petr Němeček.

Ceny bytů meziročně stouply o 14,8 procenta na 184,1 bodu. Mezičtvrtletně vzrostly o 3,8 procenta. Byty zdražily ve všech krajích, nejvíce v Moravskoslezském, nejméně v Praze a ve Středočeském kraji. "Developeři v hlavním městě zdražují v průběhu jednotlivých etap i vícekrát. V prvním pololetí se prodalo na 4700 nových bytů. Nejvíce opět rostly ceny v kategorii 2+1 a 2+KK," doplnil Němeček.

Rodinné domy meziročně zdražily o 12,9 procenta na 165,9 bodu. Mezičtvrtletně jejich ceny vzrostly o 4,2 procenta. Podle předsedy představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny Jiřího Feixe k růstu cen přispěly ceny stavebních prací a materiálů, které nadprůměrně zdražovaly. "Vysoký růst cen dřeva dopadá na ceny dřevostaveb. Zájem je i o nemovitosti před rekonstrukcí nebo rodinné domy ve vzdálenějších lokalitách od velkých měst. Zároveň pozorujeme, že u novostaveb rodinných domů lidé čím dál častěji využívají zelených technologií a úprav, jako jsou solární panely, sběr dešťové vody nebo moderní kotle," sdělil Feix.

Zdražování nemovitostí podle něj bude v následujícím půl roce pokračovat, tempo se ale mírně sníží. "Roční růst cen bytů a pozemků nicméně zůstane nad úrovní 12 procent. Současná vysoká poptávka po nemovitostech bude trvat především tehdy, pokud nepoleví zájem investorů a úrokové sazby se budou stále držet relativně nízko,“ dodal Feix.

HB Index sleduje byty, rodinné domy a pozemky. Je založen na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky.