husqvarna

Havlíček: Vláda kvůli covidu stavební firmám vyplatila 700 mil.Kč

Praha 24. listopadu (ČTK) - V kompenzacích pro stavební firmy postižené jarními opatřeními proti šíření koronaviru vyplatila vláda necelých 700 milionů korun. Na podzim by měly být náhrady nižší, zhruba 200 až 300 milionů korun. Příspěvky navíc nebudou vypláceny plošně. Na on-line konferenci Setkání lídrů českého stavebnictví to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu a vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

"Na jaře byly kompenzace přesně po dobu nouzového stavu. Vynaložili jsme na to 650 až 700 milionů korun. Byl to jakýsi příplatek za to, že firmy fungovaly ve specifické době, kdy měly problémy s nedostatkem zaměstnanců, hlavně těch zahraničních. Proto jsme plošně zavedli tento motivační režim," uvedl Havlíček.

V podzimní vlně omezování je podle něj Česko v jiné situaci. Jak uvedl, restrikce nejsou tak výrazné a proti jarnímu nouzovému stavu nejsou uzavřené hranice. "Jsme připraveni zavést podobnou podporu i teď. Ale už nepůjdeme plošným způsobem, to znamená automaticky pro každého. Důležité je to, že firmy budou muset prokázat vícenáklady spojené se sháněním zaměstnanců. Podle našeho názoru už to nebude v takové výši jako na jaře. Nechci teď odhadovat, kolik to bude. Jestli to bude 200 nebo 300 milionů korun," doplnil Havlíček.

Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavebnictví letos za první tři čtvrtletí meziročně kleslo o 6,6 procenta. Důvodem jsou hlavně opatření proti šíření koronaviru. Podle analytiků především velkým firmám sice roste počet zakázek, chybějí jim však pracovníci, hlavně ti zahraniční.

Podle průzkumu společnosti CEEC Research mezi zhruba stovkou stavebních firem stavebnictví příští rok meziročně klesne o 1,8 procenta. Firmy mají zakázky v průměru na osm měsíců dopředu. Pro polovinu společností je to stejně jako ve stejném období loňského roku, 37 procent firem uvedlo pokles. Pouze 14 procent uvedlo, že je to více než loni.