Cime 2 kvartál 2024

Harrachov se pokusí prodat areál bývalé celnice, chce minimálně 58 mil. Kč

Harrachov (Jablonecko) 25. března (ČTK) - Krkonošský Harrachov na Jablonecku se pokusí prostřednictvím mezinárodní elektronické aukce prodat několik let nevyužívaný areál bývalé celnice na hranici s Polskem. Získat tím chce minimálně 58 milionů korun. Místostarosta města Tomáš Vašíček (SNK - Změna pro Harrachov) ČTK řekl, že aukci chtějí uspořádat v dubnu.

Harrachov celnici postavenou v 70. letech minulého století ze žuly a betonu získal v roce 2008 bezúplatně od státu. V nájmu tam byly v minulosti herna a freeshop s potravinami, řadu let už je ale celnice nevyužívaná a chátrá. "Máme posudek, který říká, že je to skoro neopravitelné," řekl Vašíček.

Využití pro celnici město nemá a pokusy předchozího vedení radnice navrátit ji státu skončily neúspěchem. Podle mínění Vašíčka ale může mít prodej v aukci úspěch. "Myslíme si, že ten prostor je lukrativní už jen s ohledem na blízkost Jakušic a budoucího rozvoje tohoto regionu," uvedl. V polských Jakušicích vzdálených jen několik kilometrů od Harrachova vzniká moderní sportovní areál s celoročním využitím za stovky milionů korun. Pro Harrachov by podle Vašíčka bylo asi nejlepší, pokud by se na místě celnice postavil hotel.

Peníze získané případným prodejem celnice chce radnice využít pro rozvoj harrachovského chátrajícího areálu se skokanskými můstky. "Výtěžek z aukce bychom vinkulovali ve prospěch vzniku nebo rekonstrukce areálu pro klasické lyžování, to nejsou jen skokanské můstky," dodal Vašíček.

knt gcm