Mercedes

H. Králové získal na stavbu systému řízení dopravy evropskou dotaci 158 mil. Kč

Hradec Králové 5. října (ČTK) - Město Hradec Králové získalo evropskou dotaci 157,8 milionu korun na vybudování inteligentního dopravního systému (IDS), který by měl zvýšit plynulost a bezpečnost automobilové dopravy ve městě. Celková hodnota stavby systému činí 229 milionů korun bez DPH. Dotaci radnice získala z operačního programu doprava. Se spuštěním systému město počítá v roce 2023.

"O získání dotace město usilovalo více než rok, nyní jsme téměř u konce a mohli jsme (v radě města) přijetí dotace schválit. Dotace by mohla pokrýt až dvě třetiny nákladů na vybudování IDS," uvedla dnes náměstkyně primátora pro ekonomiku a dotace Monika Štayrová (ANO).

Práce na stavbě systému začaly v červenci. Hlavní částí systému bude osazení 38 křižovatek novými semafory se zabudovaným řízením dopravy. Součástí systému bude i modul na měření rychlosti aut a hlídání průjezdů křižovatek na červenou. Dodavatelem systému je firma Cross Zlín.

Práce zatím podle radnice pokračují podle plánu. Nyní stavbaři začínají pracovat na přestavbě frekventované křižovatky na Pražské třídě v místě křížení s Kutnohorskou ulicí u stanice hasičů. Na městském okruhu budou nyní předělávat dvě křižovatky ve Střelecké ulici, a to v místě křížení s třídou Karla IV. a s Rašínovou třídou.