Náměstek primátora pro investice Jiří Bláha (ODS) uvedl, že kvalifikační podmínky tendru byly diskriminační. Údajně by je dokázaly v ČR splnit pouze dvě až tři firmy. Chyby jsou podle představitelů koalice i ve stavební dokumentaci.
Stavba stadionu má být největší investicí města za poslední léta. Zhruba 15 let připravovaný stadion má stát na místě již nevyhovujícího všesportovního stadionu z roku 1960. První tendr vypsaný v červenci minulé zastupitelstvo zrušilo v září kvůli chybě administrátora soutěže a zároveň rozhodlo o vypsání nové soutěže.
Nové vedení města tvrdí, že stadion chce postavit. Pokračování v současném tendru by ale údajně bylo spojeno s řadou rizik. "Máme důvodné pochybnosti o tom, jak je dokumentace zpracovaná a soutěž vypsaná, což by mohlo městu, potažmo samotné stavbě, s velkou pravděpodobností přinést mnoho komplikací," uvedl Bláha. Problémem podle něj byla i jen měsíc dlouhá lhůta pro podání nabídek do kvalifikačního kola.
Opoziční zastupitelé kritizovali, že podklady ke zrušení tendru dostali až dnes. Opoziční zastupitelka Pavlína Springerová (HDK) připomněla, že v září pro původní tendr hlasovali i představitelé ODS a ANO. "Co se pro vás od té doby změnilo?" ptala se koalice. Zastupitel Oldřich Vlasák (ODS) a náměstkyně primátora Monika Štayrová (ANO) k tomu uvedli, že tehdy neměli všechny informace, například vyjádření supervizora projektu. Podle opozičního zastupitele Lubomíra Štěpána (KSČM) možná za vším stojí lobbing hradeckých středně velkých stavebních firem, aby po změkčení podmínek v novém tendru mohly na zakázku dosáhnout.
Bývalý primátor Zdeněk Fink (HDK) prohlásil, že stadion lze podle původních podmínek tendru postavit. Varoval, že zrušení tendru může stavbu odsunout o roky.
Opoziční zastupitel a fotbalový trenér Ladislav Škorpil (HDK) připomněl, že poslední a jediný mistrovský titul hradecký fotbal vybojovat v roce 1960 na škvárovém hřišti. "Tradice je tedy třeba dodržet. Proč by se nemohlo hrát na zbořeništi," připomněl Škorpil to, že jedna tribuna stadionu je již zbořená a zbyla po ní hromada hlíny. "A je to ta tribuna, kde na lidi nepršelo a nesvítilo jim slunce do očí," řekl Škorpil s tím, že v Hradci se o stadionu jen mluví.
Bláhův předchůdce na místě investičního náměstka Jindřich Vedlich (Slušná politika a Hradečtí patrioti, dříve TOP 09) označil záměr zrušení tendru za zásadní chybu. "Zadávací podmínky tendru i projektová dokumentace jsou v pořádku a lze podle nich postupovat a stadion postavit," řekl ČTK Vedlich.
Soutěž na stadion byla vypsána 31. října, tedy den po ustavujícím zasedání zastupitelstva. Nové vedení města tak již nemělo možnost soutěž jakkoliv ovlivnit. Přihlášky do kvalifikačního kola měli uchazeči podávat do 4. prosince. Ve druhém kole měli uchazeči předkládat cenové nabídky.
Soutěž byla vypsána na stavbu dvou tribun, nové hrací plochy, parkoviště a osvětlení ve tvaru pro stadion typických lízátek. V hlavní západní tribuně má být zázemí pro klub, hráče, novináře a fanoušky. Severní tribuna bude za brankou ve směru od Orlice. Stavba zbylých dvou tribun by měla přijít na řadu později, podle finančních možností města. Stadion pro 10.000 diváků by měl sloužit i jako multifunkční aréna pro kulturní akce pod širým nebem.