Komatsu potřebu bagr

H. Králové chystá na Malém labském náhonu protipovodňová opatření za 100 mil. Kč

Hradec Králové (ČTK) - Radnice Hradce Králové chystá rozsáhlý projekt protipovodňových opatření v lokalitě Malého labského náhonu v jihozápadní části města. Náklady na výstavbu město odhaduje přibližně na 100 milionů korun. Nyní si město nechá zpracovat studii proveditelnosti protipovodňových opatření. Vlastní stavba by mohla být hotova do roku 2027, uvedli dnes představitelé města.

Studii proveditelnosti s dokumentací pro územní rozhodnutí městu za 1,94 milionu zpracuje společnost Šindlar. Ve výběrovém řízení byla jediným uchazečem. Podklady od firmy město dostane asi na přelomu let 2024 a 2025. Naváže pak na ně zpracováním projektové dokumentace.

Protipovodňová opatření by měla být přírodě blízká a stát se součástí rozvojové lokality ve čtvrti Kukleny, kde se počítá s bytovou výstavbou, uvedl náměstek primátorky pro oblast územního plánování Adam Záruba (Změna pro Hradec). Koryto Malého labského náhonu by mělo být po úpravě schopno pojmout vyšší průtoky, počítá se s vytvořením meandrů nebo odlehčovacího ramena. Betonové hráze a stěny se stavět nebudou.

V části Malého labského náhonu v západní části města v roce 2020 státní podnik Povodí Labe provedl za šest milionů korun čištění koryta od nánosů. Z náhonu zmizely tisíce metrů krychlových sedimentů. Koryto náhonu je tak schopné mezi Koutníkovou a Pražskou ulicí lépe odvést vodu, čímž se při případných povodních sníží riziko zatopení pozemků a nemovitostí v okolí.