Komatsu potřebu bagr

H. Králové chystá investice do základních a mateřských škol za půl miliardy Kč

Hradec Králové (ČTK) - Radnice Hradce Králové chystá na nejbližší roky investice do základních a mateřských škol zhruba za půl miliardy korun. Školám by měly především přinést větší prostory pro kvalitnější výuku stále více žáků. Některé ze 17 základních škol se již dostávají na hranici kapacity. Novinářům to dnes řekli představitelé města.

"Kvůli nedostatku místa není možné děti dělit do více výukových skupin. Dále na řadě škol chybí kvalitní sportoviště a dostatečné zázemí pro pedagogy," uvedla primátorka Pavlína Springerová (Hradecký demokratický klub), do jejíž gesce školství patří. Školy nyní podle ní nevyužívají přes 50 úvazků učitelů, protože kvůli nedostatku prostor nemohou dělit třídy.

Naplněnost městských základní škol se v posledních letech zvyšuje. Optimální průměrný počet do 24 dětí ve třídě má v aktuálním školním roce jen sedm městských škol. Deset škol má průměr nad 24 žáků ve třídě. Ještě před deseti lety byly nad průměrem 24 žáků ve třídě jen čtyři školy.

Přibližně 120 milionů korun hodlá město v nejbližších letech investovat do sportoviště školy ve Svobodných Dvorech a do rekonstrukce školy v Habrmannově ulici. Přístavba školy v Malšově Lhotě by měl vyjít na 41 milionů korun. Stavba nové mateřské školy Podzámčí by měla přijít asi na 130 milionů korun a nová jídelna v ZŠ Kukleny by měla stát zhruba 64 milionů korun.

"Velkých projektů připravujeme více než 20. Vedle nich jdou do škol v rámci menších akcí či běžné údržby další desítky milionů korun ročně," řekl náměstek primátorky pro investice Lukáš Řádek (TOP 09).

Aktuálně největší investicí města je přestavba Základní umělecké školy (ZUŠ) Střezina. ZUŠ Střezina je s 2300 žáky největší školou svého druhu v Česku. První ze tří etap přestavby by měla být hotová na konci letošního roku a přijít na 92 milionů korun. Již letos v srpnu by měla být hotová přestavba a rozšíření ZŠ Úprkova za 74 milionů korun.

V srpnu by město chtělo dokončit problematickou rekonstrukci a rozšíření ZŠ Svobodné Dvory. Stavba začala na jaře roku 2021 a původně měla být hotová loni v srpnu. Původní stavební firma však skončila. Stavbu nyní i s dodatečnými objednávkami města dodělává nová firma. Vše by mělo být hotové do konce srpna a přijít na 37 milionů korun místo původně předpokládaných 18 milionů korun.