husqvarna

H. Králové chce v roce 2022 znásobit příjem z dotací na investice na 360 mil. Kč

Hradec Králové 29. října (ČTK) - Město Hradec Králové by chtělo v roce 2022 znásobit příjem z dotací na investice z různých evropských a národních programů na více než 360 milionů korun. Letos radnice počítá s příjmem z dotací 52 milionů korun, loni získala z dotací na investice a rozvojové projekty přes 60 milionů korun. ČTK to řekla náměstkyně primátora pro ekonomiku Monika Štayrová (ANO). Roční příjmy města se pohybují na úrovni 2,2 miliardy korun.

Na řadu staveb již má město dotace schválené a některé již radnice začala čerpat. Například na letos zahájenou stavbu inteligentního dopravního systému má radnice dostat dotaci 157,8 milionu korun, z nichž letos vyčerpá téměř 27 milionů korun. Stavba by měla být hotová v roce 2023.

Město by také mělo dostat dotaci 103 milionů korun na stavbu lávky přes Labe, 13,9 milionu korun na dokončení rekonstrukce a novou expozici v Muzeu východních Čech nebo 21,5 milionu korun na stavbu domu pro sociální bydlení na Pražské třídě. Všechny tyto stavby již radnice zahájila a dotace má schválené.

Úspěšným vyhodnocením žádostí jsou podmíněné dotace na stavbu fotbalového stadionu, stavbu domu odlehčovací služby v Honkově ulici nebo na rekonstrukci křižovatky Fortna. V souhrnu by na ně město mohlo v příštích letech čerpat z dotací stovky milionů korun.

U letos zahájené stavby fotbalového stadionu, která je s cenou 568 milionů korun bez DPH největší investicí v historii města, radnice podala na konci srpna žádost o dotaci k Národní sportovní agentuře. "Teoreticky můžeme získat až 300 milionů korun, ale celková výzva činí 900 milionů korun a je tam již zřejmě několik jiných žadatelů," řekla Štayrová. Odhadovat konkrétní výši dotace na stadion tak podle ní není možné.