Komatsu potřebu bagr

H. Králové chce letos dokončit stavební projekty za 300 mil. Kč

Hradec Králové 3. února (ČTK) - Město Hradec Králové plánuje letos dokončení stavebních projektů téměř za 300 milionů korun. Jde například o objekt odlehčovací služby pro handicapované v Honkově ulici za 116 milionů korun, rekonstrukci Hlavní ulice nebo o bytový dům na Pražské třídě v Kuklenách. Novinářům to dnes řekli zástupci radnice. Z významných investic má letos začít stavba lávky přes Labe v zóně Aldis nebo práce na novém fotbalovém stadionu, které zajistí firma, jež vzejde z vypsaného tendru.

"Největší akce, které se loni podařilo zahájit, postupují podle harmonogramu," řekl primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

Na Pouchově začala loni na jaře stavba sportovní haly za 60 milionů korun o rozloze dvou volejbalových hřišť, která nahradí sokolovnu z poloviny 50. let minulého století. Letos by měla skončit také rekonstrukce domu na Pražské třídě za 29 milionů korun, kde vznikne 11 bytů pro sociální bydlení.

"V těchto dnech začala další etapa rekonstrukce Hlavní ulice na Novém Hradci Králové. Loni do opravy této komunikace, chodníků a veřejného osvětlení v rámci první etapy město investovalo zhruba 25 milionů korun, celkem tato akce radnici vyjde na více než 70 milionů korun," uvedl náměstek primátora pro investice Jiří Bláha (ODS).

Další dopravní stavbou, která bude letos dokončená, je úprava prostoru před zimním stadionem a podél Jiráskových sadů. Vzniknou tam cyklostezky a chodníky za 18 milionů korun.

Většinu těchto investic město kryje z vlastního rozpočtu, jen na bytový dům na Pražské třídě má schválenou dotaci 21 milionů korun. "O dotaci na úpravy před zimním stadionem můžeme požádat pouze u části nákladů, které jsou uznatelné z pohledu příslušné dotační výzvy, což je zhruba třetina," uvedla ekonomická náměstkyně primátora Monika Štayrová (ANO).

Přestože koronavirová krize má negativní vliv na městský rozpočet, radnice dosud nemusela zásadně škrtat v investicích a ani to neplánuje.

Práce na lávce přes Labe by mohly začít nejdříve začátkem června. "Čekáme na to, až skončí stavba nového sídla ČSOB. Nejpozději by to mělo být v říjnu, ale vše směřuje k tomu, že by to mohlo být již v létě," uvedl Bláha.

Vedení města počítá také s tím, že letos by měla začít stavba nového fotbalového stadionu na místě polorozbořeného všesportovního stadionu. Tendr na jeho stavbu, který město vypsalo loni 4. září, má hodnotu téměř 600 milionů korun bez DPH.

V plánu je i zahájení obměny prvních semaforů v projektu inteligentního dopravního systému téměř za 280 milionů korun. Jeho dokončení a uvedení do provozu se předpokládá v roce 2023. Revizí také prochází projekt rekonstrukce ZUŠ Střezina a město chystá zadávací řízení na stavební firmu, která opraví první tři objekty.

V příštím roce se plánuje zahájení rekonstrukce křižovatky Mileta u fakultní nemocnice, dokončuje se dokumentace pro stavební povolení. Jde o sdruženou investici ŘSD, hradeckého kraje a města, uvedli zástupci radnice.