husqvarna

H.Králové 1.5. spustí systém řízení dopravy včetně sankcí za rychlost a červenou

Hradec Králové (ČTK) - Hradec Králové od 1. května naplno spustí systém inteligentního řízení dopravy včetně takzvaného penalizačního modulu. Pokuty budou řidičům hrozit za překročení rychlosti a za jízdu na křižovatkách na červenou, což budou kontrolovat radary a kamery systému. Hlavním cílem systému, který město budovalo od poloviny roku 2021, je zlepšit plynulost a bezpečnost dopravy v Hradci Králové. V testovacím provozu byl systém od loňského listopadu.

"Už za dobu testování jsme mohli vidět, že na některých místech došlo k výraznému zklidnění dopravy, a zároveň se doprava v našem městě stala plynulejší. Kamery budou moci rychleji detekovat místo s nehodou," uvedla dnes primátorka Pavlína Springerová (Hradecký demokratický klub). Systém bude dopravu řídit tak, aby se netvořily kolony, například v ranní či odpolední špičce. Díky systému bude mít radnice také k dispozici stále aktuální dopravní data, což jí pomůže v budoucím plánování.

Hlavní částí systému, jehož dodavatelem je firma Cross Zlín, bylo osazení 34 křižovatek a čtyř přechodů pro chodce novými semafory se zabudovaným řízením dopravy. Za systém město včetně nákladů šestiletého provozu, servisu a dalších služeb zaplatí 330,6 milionu korun včetně DPH. Město na investici získalo evropskou dotaci 158 milionů korun.

V takzvaném penalizačním modulu bude 12 kamerových borů. Osazení kamer tvůrci systému podle radnice konzultovali s policií. Radary pro měření okamžité rychlosti budou v blízkosti mateřských a základních škol. Za dobu zkušebního provozu systém zaznamenal u měření rychlosti přes 26.000 přestupků.

Z 12 kamerových bodů budou čtyři pro úsekové měření rychlosti, a to v obou směrech v Koutníkově ulici a ulici Antonína Dvořáka. Dvě kamery hlídající průjezd na červenou budou v Okružní ulici a na Rašínově třídě. Šest radarů bude měřit okamžitou rychlost v ulicích Úprkova, Lhotecká, Zborovská, Pouchovská, na Pražské třídě a třídě SNP. Radary nebudou fungovat současně, ale bude nastaveno jejich střídání. Kamery, které nebudou aktivní pro penalizační modul, budou stále sbírat data intenzity dopravy.

U vozidel MHD bude systém díky vzájemné komunikaci preferovat vozidla se zpožděním. "V momentě, kdy autobus nabírá zpoždění a dostane se do křižovatky, křižovatka dokončí stávající úkony, a v případě možnosti zařadí zelenou pro autobus," uvedl náměstek primátorky pro dopravu Miroslav Hloušek (ODS).

Část vozidel hasičů a zdravotnické záchranné služby bude mít po instalaci speciálního komunikačního zařízení na semaforech absolutní preferenci. Systém dá zelenou autu záchranářů, ostatní auta budou mít červenou. "Na nákup zařízení chceme hasičům a záchranářům poskytnout dotaci, která by celkem mohla dosáhnout až 1,4 milionu korun," uvedl Hloušek.

Novinkou je také noční režim světelné signalizace v době od 21:00 do 05:00. Na hlavních komunikacích je v noci nastaven zelený signál. Jakmile detektor zaznamená vozidlo či cyklistu přijíždějící z boční ulice, semafor se přepne a umožní mu průjezd. Novinkou je také odbočování vozidel do vpravo či vlevo, kde mají chodci na přechodu současně zelenou. "Řidiče prosíme, aby na křižovatkách dbali zvýšené opatrnosti. Je to pro Hradec změna a bude chvíli trvat, než si zvykneme. Souběžná zelená se například týká semaforů u vily Aničky, křižovatky ulic Střelecká a V Lipkách nebo křižovatky Mileta," uvedl Hloušek.