Cime 1 kvartál 2024

Generální ředitel ŘSD věří, že výstavba dálnice D49 by mohla začít ještě letos

Luhačovice (Zlínsko) 30. září (ČTK) - Generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) Radek Mátl věří, že výstavba dálnice D49 by mohla začít ještě letos. Získání pravomocného stavebního povolení pro úsek mezi Hulínem na Kroměřížsku a Fryštákem na Zlínsku předpokládá do konce listopadu. Novinářům to Mátl řekl na dnešní dopravní konferenci v Luhačovicích na Zlínsku. Dálnice D49 má v budoucnu vést od dálnice D1 u Hulína ke slovenské dálnici D1 u Púchova, její vznik však léta brzdí námitky ekologických organizací.

Stavbu D49 z Hulína do Fryštáku povolilo ministerstvo dopravy loni. Na úsek dlouhý 16,4 kilometru je podepsaná smlouva se zhotovitelem a dokončené jsou přípravné práce. Stavební povolení však kvůli šesti takzvaným rozkladům nenabylo právní moci. "Rozklady se v současné době řeší na ministerstvu dopravy. Už jsou shromážděna veškerá stanoviska nadřízených orgánů tak, aby mohlo být potvrzeno stavební povolení z hlediska právní moci," řekl Mátl.

V tuto chvíli se podle něj čeká na zákonné lhůty, které musejí doběhnout. "To znamená zveřejnění, připomínky případných účastníků řízení, posléze zasednutí rozkladové komise a podpis pana ministra (dopravy) z hlediska právní moci. Samozřejmě kdyby to odmítl pan ministr a nebyla potvrzena právní moc z hlediska rozkladové komise, tak pro stavbu by to byl obrovský problém, v té chvíli bychom museli opakovat proces EIA," uvedl generální ředitel. EIA je posouzení vlivu stavby na životní prostředí.

Stavební povolení nenabylo právní moci kvůli šesti rozkladům, čtyři z nich podaly ekologické organizace Egeria, Děti Země, Vizovické vrchy a Spolek pro ekologii Kostelec. Ministerstvo podle nich dostatečně nedefinovalo účel stavby. Navrhují přezkum závazných stanovisek, které se týkají například zásahu do krajinného rázu. "Jde o to, zda byly vydány procesně v pořádku. Navrhneme v nich některé zlepšení a změny, protože máme jiný názor na to, jak se mohou chránit veřejné zájmy," řekl před časem pro deník MfDNES předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

Rozkladová komise by podle Mátla mohla zasednout a potvrdit právní moc stavebního povolení v říjnu, případně v listopadu. "Potom je tam ještě 15 dnů na nabytí právní moci z hlediska zveřejnění. A jsem optimista, že do konce listopadu bychom mohli mít právní moc u stavebního povolení, to znamená ještě v prosinci bychom rádi pustili na stavbu bagry. To znamená, aby zhotovitel mohl vyjet a začít dělat skrývky a začít dělat zemní práce v průběhu zimy tak, aby na jaře stavba jela úplně 'na plné pecky'," řekl Mátl.

Dálnice D49 má ulevit tranzitní dopravě především v okolí Zlína. Výstavbu úseku z Hulína do Fryštáku zajistí sdružení společností Skanska, Eurovia, Metrostav, DSP a Porr, trvat by měla zhruba tři roky. Náklady činí téměř 5,6 miliardy korun bez DPH. Dálnice D49 má v budoucnu spojit střední a východní Moravu se západním Slovenskem. Od Hulína povede kolem Fryštáku a Zlína k Horní Lidči na Vsetínsku a do slovenské Lysé pod Makytou. ŘSD stavbu dálnice slavnostně zahajovalo už v září 2008. Zdržel ji však nedostatek peněz i zmíněné připomínky ekologů.