Komatsu potřebuju Bagr

Galerii výtvarného umění v Hodoníně zřejmě čeká oprava za 87 milionů

Hodonín 18. listopadu (ČTK) - Galerii výtvarného umění v Hodoníně zřejmě čeká oprava za 87 milionů korun. Projekt krajem zřizované organizace v týdnu schválila rada kraje. Záleží ale na tom, zda se kraji podaří získat peníze z evropské dotace a ze státního rozpočtu. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí hejtmanství Alena Knotková.

"Rozhodnutí rady je takovým prvním impulsem v celém záměru kraje opravit hodonínskou Galerii výtvarného umění, ale chceme, aby se věci daly rychle do pohybu. Celkové náklady na opravy by podle našich odhadů měly dosáhnout 86,87 milionu korun – z toho 56 miliony by měl přispět Evropský fond pro regionální rozvoj, o 12 milionů požádáme stát a kraj by dodal 18,9 milionu ze svého rozpočtu," vyčíslil uvažované zdroje financování náměstek hejtmana František Lukl (Starostové pro Jižní Moravu). O krajském příspěvku na financování oprav ale ještě bude jednat zastupitelstvo.

Projekt se podle Lukla týká stavebních a částečně i restaurátorských prací. "Jde nám o zvýšení ochrany a zlepšení podmínek péče o sbírky, které jsou uskladněny v nevyhovujících podmínkách. Chceme vytvořit vhodné prostředí pro manipulaci se sbírkami a zlepšit tepelný komfort ve výstavních prostorách. Cílem je také odstranit bariéry v přístupu do objektu a vytvoření komfortu pro návštěvníky – konkrétně třeba v podobě patřičného sociální zázemí,“ uvedl Lukl. Doplnil, že jde také o to zlepšit energetické parametry současné budovy, která vznikla začátkem 20. století.

V případě, že se kraji podaří získat finance, práce na rekonstrukci Galerie výtvarného umění by se mohly uskutečnit od června 2023 do konce roku 2025.