husqvarna

Fyzických osob vlastnících zemědělskou půdu loni ubylo o 12.000

 

Praha 25. března (ČTK) - Počet fyzických osob vlastnících půdu využívanou k zemědělské produkci loni klesl téměř o 12.000 na zhruba 1,77 milionu, počet právnických osob vzrostl zhruba o 700 na asi 40.000. ČTK to dnes oznámil Svaz vlastníků půdy ČR. Pokračuje tak podle něj trend koncentrace majetku a přesunu půdy do vlastnictví právnických osob. Fyzické osoby tak k letošnímu lednu vlastnily 3,01 milionu hektarů půdy určené k zemědělské produkci a právnické osoby 890.000 ha.

Zemědělské půdy je v ČR více, celkem 4,2 milionu hektarů. Do tohoto počtu se ale započítávají také vlastníci zahrad a stát, který má zhruba tři procenta zemědělské půdy, tedy přibližně 134.000 hektarů. Z celkového množství vlastní fyzické osoby tři čtvrtiny výměry, na jednu fyzickou osobu připadá zhruba hektar půdy, uvádí svaz. Za zemědělskou půdu se považuje orná půda, chmelnice, vinice, zahrady, ovocné sady a trvalé travní porosty.

Ceny zemědělské půdy loni vzrostly o 5,8 procenta, uvedla již dříve společnost Agro21, která obchoduje s půdou. Letos firma očekává stagnaci cen, mohly by i klesnout až o tři procenta, sdělil ČTK za společnost Jiří Jaklín. Půda se podle něj nejčastěji prodává mezi 20 a 25 korunami za metr čtvereční. Konkurenční společnost Farmy.cz už dříve uvedla, že cena meziročně stoupla o 2,4 procenta na 24,1 Kč za metr čtvereční. Podle Jaklína jeho společnost obchoduje s menšími půdními celky než Farmy.cz.

Letos se dá i podle Farmy.cz čekat stagnace tržních cen půdy. Trh podle společnosti zřejmě ovlivní snížení zisku zemědělského sektoru za loňský rok v důsledku sucha, kvůli kterému mohou mít farmy méně peněz na investice. "Ceny se však mohou lokálně vyvíjet značně rozdílně v závislosti na místních podmínkách," doplnila firma.

Zisk zemědělského sektoru podle Českého statistického úřadu loni meziročně klesl o pětinu na 16,5 miliardy korun. Cena produkce vzrostla o 1,2 procenta na 135,1 miliardy, rostly ale náklady na krmiva nebo peníze pro zaměstnance a také třeba pachtovné. Odhadované podpory zemědělcům loni dosáhly 38,8 miliardy korun, což byla dosud nejvyšší hodnota.