Komatsu potřebuju Bagr

Funkcionalistická pošta na hlavním nádraží v Brně byla vydražena za 117 milionů

Brno 15. listopadu (ČTK) - Funkcionalistická budova České pošty u hlavního nádraží v Brně se dnes v elektronické aukci vydražila za vyvolávací cenu 117 milionů korun. ČTK to řekl mluvčí pošty Ivo Vysoudil, který uvedl, že ke zveřejnění jména vítěze aukce nemá pošta svolení. Dodal, že předkupní právo na objekt mají České dráhy, pošta je osloví a za tuto cenu jim ho nabídne.

Česká pošta už dříve uvedla, že budoucností budovy, kterou navrhl architekt Bohuslav Fuchs, se zabývá již delší dobu, protože budova jejímu provozu nevyhovuje, je neekonomická a zbytečně naddimenzovaná. Namísto pobočky hned vedle hlavního nádraží plánuje pošta otevřít dvě pobočky nové - jednu v Obchodním centru Letmo naproti nádraží a jednu v objektu Šumavská Tower v městské části Královo Pole. Na svém místě ale bude pošta fungovat nejméně do poloviny příštího roku.

Dnešní aukce byla druhým pokusem o prodej funkcionalistické budovy. Do první elektronické aukce v polovině října se nikdo nepřihlásil, v té dnešní byla budova vydražena za vyvolávací cenu 117 milionů korun. "Z toho vyplývá, že nikdo nepřihodil. Nyní začne jednání s vítězem aukce. Zároveň musíme oslovit České dráhy, které mají na budovu předkupní právo. Díky aukci byla zjištěna tržní cena nemovitosti a za tuto cenu ji drahám Česká pošta nabídne," řekl Vysoudil.

Nádražní pošta podle návrhu Bohuslava Fuchse byla postavena na konci 30. let minulého století jako provizorium. Už tehdy se uvažovalo o přesunu brněnského nádraží, proto Fuchs budově navrhl lehkou ocelovou konstrukci, aby byla snadno rozložitelná. Raritou budovy je v současnosti výtah paternoster, který nechala pošta v roce 2013 opravit do provozuschopného stavu. V 80. letech byla budova částečně opravena, ale v současnosti potřebuje celkovou rekonstrukci.