Komatsu potřebuju bagr

Fryšavě pod Žákovou horou snížil stát postih za chyby při stavbě kanalizace

Fryšava pod Žákovou horou (Žďársko) 4. listopadu (ČTK) - Generální finanční ředitelství snížilo Fryšavě pod Žákovou horou na Žďársku postih za pochybení při dotované stavbě obecní kanalizace a čistírny odpadních vod o 12 milionů korun. ČTK to dnes řekl starosta Mojmír Humlíček (nestraník). Z původně vyměřených 29,6 milionu korun částka klesla na 17,6 milionu. Obec má vrátit část dotace a zaplatit penále. Termín splatnosti je teď stanovený na 20. únor 2022.

Obec podle starosty žádala o prominutí odvodu. O snížení finančního postihu se dověděla před týdnem. "Myslím, že se nám podařilo hodně," řekl Humlíček. Podotkl, že vyjednávání trvá několik let a obec v něm chce pokračovat. "Už připravujeme další kroky, ať už vyjednávání s ministerstvem financí o splátkovém kalendáři nebo o jiných dalších krocích, abychom mohli nějakým způsobem fungovat dál," uvedl.

Stavba kanalizace a čistírny ve Fryšavě stála přes 50 milionů Kč, ukončená byla před osmi lety. Obec na ni dostala dotaci 37,5 milionu. Postih obci finanční úřad vyměřil v roce 2016 kvůli několika pochybením, včetně toho, že u tohoto díla dodatečně zkrátila záruční lhůty. Roční rozpočet Fryšavy s 330 stálými obyvateli se pohybuje mezi šesti až sedmi miliony korun. Funguje tam základní i mateřská škola.

Obec se podle Humlíčka snaží šetřit. Teď dokončuje prodej bývalého obecního úřadu, který se nevyužívá od roku 2016. Dostane za něj 4,2 milionu korun. "Peníze ale obec potřebuje, aby mohla fungovat a rozvíjet se, a ne abychom platili znova něco, co bylo zaplaceno, jen proto, že tam došlo k pochybení," uvedl starosta. Soudní spory spojené s touto kauzou podle něj zatím nebyly ukončené.

Fryšava patří mezi rekreační lokality Žďárských vrchů. Kanalizaci a čistírnu odpadních vod obec stavěla pod vedením bývalého starosty Josefa Fialy. Humlíček je starostou od listopadu 2014.