Cime 3 kvartal 2024

Fotbalová aréna v H.Králové bude dražší o 3,6 mil., další peníze chtějí stavbaři

Hradec Králové 25. května (ČTK) - Stavba fotbalové arény v Hradci Králové bude dražší, než město předpokládalo. Radnice si musí dodatečně pořídit sítě pro internetové připojení na stadionu. Zaplatí za to navíc 3,6 milionu korun bez daně. Město také čekají jednání o zdražení samotné stavby, které požaduje stavební konsorcium tří firem v čele se společností Strabag. ČTK to dnes řekl náměstek primátora pro investice Jiří Bláha (ODS). Stadion má podle smlouvy podepsané před rokem přijít na 568 milionů korun bez DPH. Jde o největší stavbu v novodobé historii Hradce Králové.

Internetovou infrastrukturu, kterou by mělo vybudovat konsorcium vedené Strabagem, město z projektu podle Bláhy cíleně vyjmulo, aby stavba byla levnější. Dnes uvedl, že bez internetové infrastruktury stadion být nemůže. "Je to konektivita pro osoby na stadionu fungující, hasiče, rozhodčí, televize. Souvisí to s budoucím provozem stadionu," řekl Bláha. Nevyloučil, že město čekají i další výdaje na věci, které v zakázce nejsou zahrnuty. Například by mohlo jít o výdaj na odstranění východní tribuny původního stadionu.

Firmy v čele se společností Strabag v březnu požádaly město o jednání o zvýšení ceny stadionu. Zdůvodnily to výrazným růstem cen stavebních materiálů v poslední době. Město se po právním posouzení vyjádřilo, že k jednáním o zvýšení ceny se stavbaři přistoupí, a požádalo firmy o doložení svých požadavků. Podklady město od firem dostalo minulý týden.

Jejich obsah a to, jaké jsou konkrétní požadavky firem, Bláha dnes nekomentoval. Podle České televize firmy chtějí cenu zvýšit o 69 milionů korun a termín dokončení prodloužit z původního dubna 2023 o dva měsíce. "Tyto údaje pokládám za důvěrné. Jde o obchodní jednání a my chceme vyjednat co nejlepší podmínky," řekl Bláha. Situace v cenách se podle něj vyvíjí a s poukazem na dnešní informace médií zmínil, že například oceli je dostatek a její cena klesá. "V tuto chvíli nejsem přesvědčen o jejich oprávněnosti," řekl Bláha k požadavkům firem.

Od loňského srpna stavbaři dělali na stavbě stadionu hlavně demolice a přípravné práce. Vlastní stavba začala na konci února, na staveništi nyní dělníci budují tribuny. Sdružení tvoří vedle Strabagu ještě firmy Geosan Group a D&D Elektromont.

Město na stadion žádalo o dotaci u Národní sportovní agentury (NSA), ale neuspělo. NSA řízení o dotaci v polovině dubna zastavila. Město s tím nesouhlasí a rada města v úterý rozhodla, že město podá k Městskému soudu v Praze správní žaloby na NSA. "Žalobu město podá v následujících dnech," řekla mluvčí radnice Kateřina Šmídová. Stadion je město připraveno postavit i bez dotace.

Město stavbu na místě polorozbořeného všesportovního stadionu z roku 1966 připravovalo přes 15 let. Stadion by měl být hotový do 28. dubna 2023. Měl by splňovat kategorii UEFA 4, což jsou stadiony pro mezinárodní utkání. Měl by splňovat i požadavek na multifunkční arénu. Kapacita arény by měla být 8000 diváků s možností zvýšení na 9300 míst. Všechna místa budou zastřešená.