Fond zastavil kvůli vyčerpanému rozpočtu příjem žádostí o úvěry na bydlení

Praha 13. dubna (ČTK) - Státní fond podpory investic (SFPI) zastavil k 20. dubnu příjem žádostí o půjčku z programu Vlastní bydlení. Důvodem je vyčerpání rozpočtu programu, který na letošní rok činil 700 milionů korun. Příjem žádostí chce fond obnovit letos na podzim, informovali dnes jeho zástupci v tiskové zprávě.

V programu mohou žadatelé mladší 40 let, kteří žijí v manželství či registrovaném partnerství nebo sami pečující o nezletilé dítě, získat půjčku na pořízení nebo rekonstrukci bydlení. Na modernizaci bydlení mohou získat úvěr až 750.000 korun, na koupi rodinného domu maximálně 3,5 milionu korun a na koupi bytu nebo družstevního podílu tři miliony.

Pro letošní rok bylo pro program vyčleněno 700 milionů korun, k dnešku ale fond přijat žádosti o úvěry za téměř 714 milionů, proto rozhodl o zastavení příjmu dalších žádostí ke středě 20. dubna. "Předpokládáme, že příjem žádostí obnovíme na podzim letošního roku. Do té doby bude jasno, kolik finančních prostředků budeme moci použít z rozpočtů ostatních programů SFPI," uvedla ředitelka fondu Hana Pejpalová a doplnila, že podrobnější informace fond zveřejní na svém webu www.sfpi.cz.

Státní fond podpory investic vznikl ze Státního fondu rozvoje bydlení, který shromažďoval peníze na podporu bydlení a hospodařil s vlastními penězi a rozděloval i příspěvky z příslušných fondů Evropské unie. Jeho cílem bylo podporovat soukromé a obecní investice do výstavby, oprav a modernizace bytů. Předloni se fond přejmenoval na Státní fond podpory investic a vedle kompetencí bývalého fondu pro bydlení rozšířil svou působnost například o udržitelný rozvoj obcí, měst a regionů a o cestovní ruch.