husqvarna

Fond: V programu Živel lidé dosud uzavřeli 97 smluv v objemu 136,6 mil. Kč

Praha 11. srpna (ČTK) - Státní fond podpory investic (SFPI) s lidmi z obcí zasažených tornádem dosud podepsal 97 smluv v objemu dotací 136,6 milionu korun na obnovu bydlení z programu Živel. Většina obyvatel za tímto účelem využila přítomnosti mobilního týmu fondu přímo v místě neštěstí. Úřad to dnes uvedl v tiskové zprávě. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které program připravilo, minulý týden informovalo, že lidé podali 761 žádostí na opravu nebo pořízení nového bydlení.

Mobilní tým tento týden opět přijel na Moravu, do obcí, kde na konci června řádilo tornádo. "Lidé, kteří byli předem telefonicky informováni, že je jejich dotační smlouva připravena k podpisu, mohli přijít do Lužic, Mikulčic, Hrušek nebo do Moravské Nové Vsi a podepsat ji na místě. Tento vstřícný krok SFPI lidem značně šetří čas, smluvní dokumentace se jinak v obvyklých případech zasílá poštou," uvedla dnes za odbor komunikace fondu Marie Lukáčová. Doplnila, že této možnosti za dva dny využilo 81 žadatelů.

Fond minulý týden informoval, že jeho mobilní týmy budou ve výše jmenovaných obcích pracovat každé dva týdny. Informace o přítomnosti týmů lidé najdou na webu SFPI, v předstihu je budou mít i obecní úřady.

Příjem žádostí do programu Živel začal 2. července. Lidé mohou jeho prostřednictvím získat dotaci až dva miliony korun a další tři miliony formou zvýhodněného úvěru. Žadatelé si mohou také nárokovat zálohu 500.000 korun, která je určena na demolici a přípravu projektové dokumentace.

Tornádo 24. června zasáhlo především Břeclavsko a Hodonínsko, kde poškodilo na 1200 domů, zhruba 200 bylo určeno k demolici. Ve stejný den řádila bouře také v obcích Stebno a Blatno na Lounsku, kde způsobila milionové škody.