Komatsu potřebu bagr

Fond: Objem dotací uzavřených smluv v programu Živel přesáhl miliardu korun

Praha 13. dubna (ČTK) - Objem dotací uzavřených smluv v programu Živel na obnovu bydlení po tornádu podle údajů Státního fondu podpory investic (SFPI) přesáhl miliardu korun. Lidé jich k dnešnímu dni podepsali 741, za zhruba měsíc přibylo asi 30 uzavřených smluv za 41 milionů korun. Fond dosud přijal 972 žádostí o podporu, obyvatelé oblastí loni v červnu zasažených tornádem je mohou podávat do června příštího roku.

Mezi žadateli převažují fyzické osoby, které podepsaly 725 smluv v objemu 975,4 milionu korun. Dalších 15 smluv za 32,6 milionu korun uzavřela společenství vlastníků jednotek (SVJ). Jedna smlouva je na právnickou osobu za 467.500 korun.

SFPI zahájil příjem žádostí do programu živel loni 2. července. Lidé, kterým bouře s kroupami a tornádem poškodila nebo zničila obydlí, mohou žádat o dotaci až dva miliony korun a další tři miliony mohou získat formou zvýhodněného úvěru. Žadatelé si mohou také nárokovat zálohu 500.000 korun, která je určena na demolici a přípravu projektové dokumentace. Vyplaceno bylo 71 záloh za 35,5 milionu korun.

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) 1. října spustilo příjem žádosti v dotačním titulu číslo jedna programu Obnova obecního a krajského majetku po živelních pohromách. Týká se obcí a kraje, kde byly vyhlášeny krizové stavy. Na podání žádostí měl být původně čas do 29. dubna, úřad ale termín o dva měsíce prodloužil. Obce mají šanci z programu čerpat příspěvek až 90 procent, kraj má nárok na podporu do 60 procent skutečně vynaložených uznatelných nákladů. Obyvatelé tornádem zasažených lokalit z něj mohou získat finance na opravu poškozených náhrobků. Stačí, když obcím dodají fakturu. Na podporu je v programu vyčleněno 1,3 miliardy korun.

Tornádo loni 24. června zasáhlo především Břeclavsko a Hodonínsko, kde poškodilo na 1200 domů, zhruba 200 bylo určeno k demolici. Jihomoravský kraj předběžně náklady na obnovu majetku odhadl na zhruba 6,9 miliardy korun. Ve stejný den řádila bouře také v obcích Stebno a Blatno na Lounsku, kde způsobila milionové škody. Poničené tam byly zejména hospodářské budovy.