husqvarna

Fond: Lidé zasažení tornádem v programu Živel uzavřeli smlouvy za 841,6 mil. Kč

Praha 22. prosince (ČTK) - Obyvatelé oblastí, které letos v červnu zasáhlo tornádo, dosud podle statistik Státního fondu podpory investic (SFPI) uzavřeli v programu Živel 625 smluv na obnovu bydlení za zhruba 841,6 milionu korun. Fond přijal 941 žádostí o dotace. Program je otevřený na dva roky, lidé v něm mohou o podporu žádat do června 2023. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) od 1. října přijímá žádosti v dotačním titulu číslo jedna programu Obnova obecního a krajského majetku po živelních pohromách. Týká se obcí a kraje, kde byly vyhlášeny krizové stavy. Obce ani kraj žádnou žádost zatím nepodaly, sdělil dnes ČTK mluvčí resortu Vilém Frček.

Příjem žádostí do programu Živel SFPI zahájil 2. července. Lidé, kterým tornádo poškodilo nebo zničilo obydlí, mohou získat dotaci až dva miliony korun a další tři miliony formou zvýhodněného úvěru. Žadatelé si mohou také nárokovat zálohu 500.000 korun, která je určena na demolici a přípravu projektové dokumentace. Záloh na demolici bylo podle SFPI vyplaceno 71 za 35,5 milionu korun.

V dotačním titulu číslo jedna programu Obnova obecního a krajského majetku po živelních pohromách mohou obce získat příspěvek až 90 procent, kraj má nárok na podporu do 60 procent skutečně vynaložených uznatelných nákladů. Obyvatelé tornádem zasažených lokalit z něj mohou čerpat finance na opravu poškozených náhrobků. Stačí, když obcím dodají fakturu. Na podporu je v programu vyčleněno 1,3 miliardy korun. Důvodem, proč zatím MMR neeviduje žádné přijaté žádosti je podle Frčka to, že u žadatelů se uskutečňuje projektová a stavební příprava.

V rámci programu Obnova obecního a krajského majetku po živelních pohromách by měl být vyhlášen ještě dotační titul číslo dvě, který je určen pro řešení následků pohrom v krajích a obcích, pro něž nebyly vyhlášeny krizové stavy. Vyhlášení a zahájení příjmu žádostí závisí podle Frčka na rozpočtu na příští rok. Sněmovna rozpočet, který navrhuje nová vláda, do konce roku neschválí. ČR tak bude na počátku příštího roku hospodařit v takzvaném rozpočtovém provizoriu.

Tornádo letos 24. června zasáhlo především Břeclavsko a Hodonínsko, kde poškodilo na 1200 domů, zhruba 200 bylo určeno k demolici. Jihomoravský kraj předběžně náklady na obnovu majetku odhadl na zhruba 6,9 miliardy korun. Ve stejný den řádila bouře také v obcích Stebno a Blatno na Lounsku, kde způsobila milionové škody.