Cime 2 kvartál 2024

Fond: Lidé loni zasažení tornádem uzavřeli v titulu Živel smlouvy za 906 mil. Kč

Praha 24. ledna (ČTK) - Obyvatelé oblastí, které loni v červnu zasáhlo tornádo, k dnešku podle údajů Státního fondu podpory investic (SFPI) v programu Živel podepsali 671 smluv na obnovu bydlení v objemu dotací 906,4 milionu korun. Lidé mohou o pomoc žádat do června příštího roku, fond zatím přijal 950 žádostí. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) 1. října spustilo příjem žádosti v dotačním titulu číslo jedna programu Obnova obecního a krajského majetku po živelních pohromách. Týká se obcí a kraje, kde byly vyhlášeny krizové stavy. Obce ani kraj k dnešnímu dni podle informací ČTK žádnou žádost nepodaly. Čas mají do 29. dubna.

Příjem žádostí do programu Živel SFPI zahájil 2. července. Lidé, kterým tornádo poškodilo nebo zničilo obydlí, mohou získat dotaci až dva miliony korun a další tři miliony formou zvýhodněného úvěru. Žadatelé si mohou také nárokovat zálohu 500.000 korun, která je určena na demolici a přípravu projektové dokumentace. Vyplaceny byly zálohy za 35,5 milionu korun.

V dotačním titulu číslo jedna programu Obnova obecního a krajského majetku po živelních pohromách mohou obce získat příspěvek až 90 procent, kraj má nárok na podporu do 60 procent skutečně vynaložených uznatelných nákladů. Obyvatelé tornádem zasažených lokalit z něj mohou čerpat finance na opravu poškozených náhrobků. Stačí, když obcím dodají fakturu. Na podporu je v programu vyčleněno 1,3 miliardy korun. MMR dříve uvedlo, že důvodem, proč zatím neeviduje žádné přijaté žádosti je to, že u žadatelů se uskutečňuje projektová a stavební příprava.

Pro podnikatele loni fungoval program Pomoc po tornádu na obnovu nebo nákup nového majetku. Podali 211 žádostí za zhruba 94,6 milionu korun. Prostřednictvím Agentury pro podnikání a inovace (API) mohli dále do konce roku žádat o pomoc na obnovu poškozených provozoven. Agentura přijala 16 žádostí za přibližně 260 milionů korun. "Ve schválených projektech už bylo proplaceno přes 17 milionů korun," uvedla minulý týden mluvčí API Jana Náchodská.

Tornádo loni 24. června zasáhlo především Břeclavsko a Hodonínsko, kde poškodilo na 1200 domů, zhruba 200 bylo určeno k demolici. Jihomoravský kraj předběžně náklady na obnovu majetku odhadl na zhruba 6,9 miliardy korun. Ve stejný den řádila bouře také v obcích Stebno a Blatno na Lounsku, kde způsobila milionové škody. Poničené tam byly zejména hospodářské budovy.