Cime 2 kvartál 2024

Fond investic zvýší úvěr na 90 procent nákladů na výstavbu bytů

Praha 20. prosince (ČTK) - Úvěr poskytnutý na výstavbu bytů z peněz Státního fondu podpory investic by se měl zvýšit z 80 na 90 procent nákladů na výstavbu. Minimální výše úvěru na modernizaci se zvýší ze 30.000 korun na 50.000 Kč, maximální z 300.000 Kč na 600.000 korun. U pořízení rodinného domu vzroste o 400.000 korun na 2,4 milionu Kč. Na pořízení bytu nebo družstevního podílu v bytovém družstvu stoupne z 1,2 milionu na dva miliony Kč. Počítá s tím návrh nařízení vlády, které by měla projednat v pondělí. Pokud ho schválí, v účinnost vstoupí od ledna.

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které návrh předložilo, předpokládá, že po upravení podmínek bude zájem o výstavbu nájemních bytů o 30 procent vyšší, přičemž současné disponibilní zdroje fondu by tento zájem měly pokrýt.

"Nájemní bydlení je významnou formou bydlení, která má umožnit bydlení s relativně nízkými měsíčními náklady včetně možnosti měnit místo trvalého pobytu. Nájemní byty jsou nezastupitelné pro bydlení seniorů, ale i mladých lidí," uvádí MMR v předkládací zprávě. Podle něj jde především o seniory a osoby se zdravotním postižením a pro osoby s nízkými příjmy, ale také startovacího nájemního bydlení pro osoby do 30 let.

Výdaje Státního fondu podpory investic (SFPI) příští rok meziročně klesnou o 16,5 procenta na 3,44 miliardy korun. Příjmy jsou naplánovány na 2,04 miliardy korun při meziročním nárůstu téměř o dvě třetiny. V roce 2022 mají příjmy i výdaje klesnout, v roce 2023 by měly stagnovat. SFPI byl letos přejmenován ze Státního fondu rozvoje bydlení, rozšířil svoji působnost o cestovní ruch.

Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) shromažďoval peníze určené na podporu bydlení. Hospodařil s vlastními penězi a rozděloval i příspěvky z příslušných fondů Evropské unie. Jeho cílem bylo podporovat soukromé a obecní investice do výstavby, oprav a modernizace bytů.