Cime 3 kvartal 2024

Fond dopravy vloni do infrastruktury investoval 76,2 miliardy Kč

Praha 18. června (ČTK) - Na výstavbu a údržbu silnic, železnic a dalších komunikací v Česku loni stát poskytl ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) 76,2 miliardy korun, což je o 2,5 miliardy korun méně než předloni. Stát tak v roce 2017 využil 97 procent financí, které do fondu pro loňský rok vložil. Vyplývá to z účetní uzávěrky, kterou v úterý představí vládě ministr dopravy v demisi Dan Ťok (za ANO).

Vynaložené peníze se rozdělily především na výstavbu a údržbu železnic a silnic. Na železnice prostřednictvím Správy železniční dopravní cesty fond poskytl 33,7 miliardy korun, což představovalo 44,3 procenta celkových výdajů fondu dopravy. O něco málo více putovalo do silnic a dálnic prostřednictvím Ředitelství silnic a dálnic, které na tuto infrastrukturu vynaložilo 37,5 miliardy korun, tedy 49,2 procenta.

Pozitivní byl podle ředitele fondu Zbyňka Hořelicy nárůst prostředků plynoucí z daňových příjmů, který je ovlivněný jejich aktuálním výběrem. Celkem tyto příjmy loni činily 30,4 miliardy korun, tedy o téměř 7,5 procenta více než v roce 2016. Nejvíce si fond oproti předchozímu roku polepšil u výběru mýta, a to o zhruba 1,15 miliardy korun na celkových 10,7 miliardy korun.

Celkově tak příjmy z daní a poplatků loni činily 38,7 procenta celkových výnosů fondu. Ten je z většiny tvořen dotacemi ze státního rozpočtu, ze kterého loni fond dostal více než 41,5 miliardy korun, což bylo 53 procent všech příjmů. SFDI čerpá výnosy ze svého podílu na spotřební dani z minerálních olejů, silniční daně, dálničních známek a mýta. Vyšší příjmy byly podle šéfa fondu výsledkem celkového hospodářského růstu v zemi a fond je operativně použil na další stavby, údržbu a provoz infrastruktury.