Komatsu potřebu bagr

FN Plzeň začala stavět psychiatrický pavilon za 354 milionů korun

Plzeň 18. září (ČTK) - Vyšší komfort odpovídající koncepci reformy psychiatrické péče, více lůžek i ambulancí poskytne nový pavilon psychiatrie v lochotínském areálu Fakultní nemocnice Plzeň. Stavba čtyřpatrové budovy přijde zhruba na 354 milionů korun. Z 85 procent ji zaplatí fondy EU, zbytek státní rozpočet. První pacienty z celých jihozápadních Čech by měla přivítat v roce 2020, řekl dnes při slavnostním poklepání na základní kámen stavby ředitel nemocnice Václav Šimánek.

Psychiatrická klinika má nyní 76 lůžek a ve dvou podlažích interního pavilonu nemocnice je jediným zařízením v regionu, které je schopno poskytnout akutní psychiatrickou péči pro pacienty všech psychiatrických diagnóz. "Reforma psychiatrické péče neznamená jen zvýšení dostupnosti a komfortu poskytovaných zdravotních a sociálních služeb pro duševně nemocné, ale znamená také humanizovat psychiatrickou péči, modernizovat poskytované služby a zlepšit kvalitu života pacientů," řekl Šimánek.

Lidí, kteří vyhledávají pomoc psychiatrů, v poslední době přibývá. V Evropě zhruba čtvrtina populace má nějakou psychickou poruchu, řekl přednosta psychiatrické kliniky Jan Vevera. Nárůst může být zčásti dán i tím, že psychiatrie již není tak stigmatizovaným oborem jako dříve a lidé jsou ochotnější v tomto oboru hledat odbornou pomoc. "Jistě nepřibývá takových nemocí, jako je schizofrenie, ty zůstávají zhruba stejné, ale rozhodně přibývají závislosti," shrnul Vevera.

Oproti současné klinice bude v novém pavilonu 90 lůžek, přibude ambulancí. Klinika nyní ročně ošetří na 850 pacientů. "Hlavní změna je v tom, že se výrazně víc snažíme posílit stacionáře, posílit to, aby pacienti trávili v nemocnici méně času, ale zároveň aby dostávali stejný podíl léčby. To znamená, že je mnohem dříve budeme odesílat domů, ale jen na večery. Během dne je dál budeme léčit," řekl Vevera.

Na rozdíl od psychiatrické nemocnice v nedalekých Dobřanech, která poskytuje především dlouhodobou chronickou léčbu, je klinika zejména pro akutní léčbu. Pacienta v akutním stavu bude schopná přijmout 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Zvýšení počtu lůžek i ambulancí si vyžádá i hledání nových lékařů. Podle přednosty by klinika potřebovala alespoň dva až tři další zkušené psychiatry, kteří umějí dělat psychoterapie.

Nová klinika bude v lůžkové části poskytovat diagnostickou, léčebnou, ošetřovatelskou a konsiliární péči, kromě toho v ní bude dostupná ambulantní, preventivní, krizová, rehabilitační a psychosociální péče. Budou v ní také dílny pro arteterapii, muzikoterapii a podobně.