Komatsu potřebuju bagr

FN Plzeň připravuje chirurgický pavilon, výstavbu posouvá zdražování staveb

Plzeň 25. srpna (ČTK) - Fakultní nemocnice v Plzni (FN), největší zdravotnické zařízení na západě Čech, dál pracuje na strategické investici výstavby pavilonu chirurgických oborů, který připravuje 13 let. Zahájení výstavby se vinou zdražení stavebních materiálů a prací posouvá, protože rozpočet projektanta se zvedl z původních 2,2 miliardy na 3,9 miliardy Kč. O stavbě zařazené v programu strategických investic státu (PSI), teď FN jedná s ministerstvem zdravotnictví (MZd). ČTK to řekl ředitel Václav Šimánek, který vede nemocnici přesně osm let.

"První registraci projektu jsme získali v roce 2017, zatím ji máme na částku 2,2 miliardy korun, naše spoluúčast je 46 procent. Ale kvůli cenám na stavebním trhu, bohužel, částka stoupla na 3,9 miliardy s DPH. Kromě zdražení staveb musí takovéto budovy plnit také přísnější normy," řekl ředitel. Podle něj se výrazně zvýšily rozpočty projektů všech sedmi velkých nemocnic, které uspěly v PSI, v němž je celkem 12,5 miliardy korun ze státního rozpočtu.

Ministerstvo zdravotnictví nyní jedná s ministerstvem financí o tom, jak budou PSI pokračovat dál. "Požádali jsme ministerstvo zdravotnictví, abychom mohli dál pokračovat, a připravujeme soutěž pro stavební firmy. Máme vysoutěženého administrátora akce, ten připraví zadávací dokumentaci pro zhotovitele. Jediné, co nám chybí, je palec nahoru od ministerstev na navýšení částky," řekl Šimánek.

FN má všechny projekty, stavební povolení, jak pro budovu, tak pro letecký provoz, protože součástí bude heliport na střeše. Do pavilonu, jenž vznikne na parkovišti naproti gynekologii, se bude zajíždět rovnou z Aleje Svobody a nebude nutný vstup do areálu. "V novém pavilonu bude urgentní příjem, emergency, chirurgická a urologická klinika, ortopedie a neurochirurgie, šest operačních sálů včetně hybridního, který má peroperační magnetickou rezonanci i angiolinku, aby se mohly provádět kombinované radiointervenční i chirurgické zákroky. To je výrazný skok do 21. století," řekl Šimánek.

FN měla studii z roku 2016 s přesným počtem pater i zastavěnou plochou, což byl podklad pro vládu, aby se stavba dostala do PSI. "Následný projekt plně ctil studii a nedošlo k žádnému rozšíření. A teď je přesně vidět, jak to v čase zdražilo, což ale postihlo všechny strategické investice," řekl. Podle Šimánka by byla velká škoda, kdyby se pavilon nepostavil. "Chceme tam přestěhovat velkou část nemocnice, která je nyní na druhé straně města, ve starém areálu na Borech a má plochu asi 35.000 metrů čtverečních. Necháváme celý areál státu jako protihodnotu, v roce 2016 byl oceněný na 800 milionů a dnes bude jeho cena mnohem vyšší," řekl. Jeho využití by bylo ideální pro sociální služby a malometrážní byty pro mladé i seniory.

FN zaměstnává 5100 lidí, z toho kolem 1000 lékařů a 1700 sester. Za loňský rok měla zisk zhruba 400 milionů korun při obratu 9,3 miliardy korun. "Peníze máme na rezervním účtu a bude to naše spoluúčast k evropským projektům i na odměny a na provoz," dodal ředitel.