Cime 2 kvartál 2024

Firmy v keramickém průmyslu EU hledají způsob, jak přežit silný růst cen energií

Řím/Amsterodam 3. září (ČTK) - Podniky v energeticky náročném keramickém průmyslu v Evropě se snaží najít způsob, jak přežít současný závratný růst nákladů na energie. Některé modernizují pece, jiné mění pracovní dobu, další už ale musely omezit výrobu. Uvedla to agentura Reuters.

Malé firmě ze střední Itálie Ceramiche Noi, která vyrábí vzorované talíře, mísy a další kameninové výrobky, stouply účty za energie za poslední rok o 1000 procent. Firma se rozhodla snížit náklady tak, že posunula začátek pracovní doby o tři hodiny, na šest ráno. To jí umožňuje využívat levnější tarif mimo špičku a zaměstnanci začínají v době, kdy je chladněji. Firma proto nemusí zapínat ventilátory, které jsou jinak puštěné celý den, řekl obchodní ředitel Lorenzo Giornelli.

Tato změna ukazuje, jak energeticky náročné podniky v celé Evropě přizpůsobují své provozy, aby se vyhnuly riziku, že je ochromí rostoucí účty za energie. K jejich prudkému růstu přispěla zejména reakce evropských zemí na únorovou invazi ruských vojsk na Ukrajinu.

"Účty vzrostly o 1000 procent," říká Giornelli a ukazuje měsíční faktury za plyn. Na letošní je částka 127.000 eur (3,1 milionu Kč), loni to bylo 18.000 eur (440.600 Kč), a to letos byla spotřeba nižší.

Podobně je na tom například i nizozemská firma, která stojí za slavnou keramikou Delft Blue zobrazující větrné mlýny a typickou holandskou krajinu. Letos chce nahradit jednu ze svých tří hlavních plynových pecí elektrickou. Společnost Koninklijke Porceleyne Fles, nebo také Royal Delft, jak je známá v zahraničí, bude v zimě také vypínat topení ve své delftské továrně, kde se stále mnoho výrobků maluje ručně. Také pečlivěji využívá místo v pecích, aby vypálila co nejvíce kusů najednou.

Generální ředitel Henk Schouten uvedl, že společnost by ráda nahradila všechny tři pece, ale každá z nich potřebuje počáteční investici 100.000 eur. Bude je proto vyřazovat postupně. Pro firmu, která funguje od roku 1653, tato situace podle něj zatím není taková, že by jí hrozil konec, vysoké náklady jí ale ohrožují zisk.

Pro některé firmy v dodavatelském řetězci se však situace stává neudržitelnou. Společnost Azuliber, jeden z hlavních španělských výrobců atomizovaného jílu důležitého pro výrobu keramických dlaždic, byla nucena tento týden zastavit část výroby a poslat 117 zaměstnanců domů. Ceny plynu už jsou pro ni neúnosné. Firma je součástí skupiny Pamesa Group, která vyrábí obklady. Náklady se jí za poslední rok zvýšily o více než 1000 procent, odvětví přitom dostalo jen malou pomoc.