Firmy v Evropě po ruském útoku na Ukrajinu registrují značný zájem o bunkry

Řím/Paříž/Madrid 16. března (ČTK) - Specializované firmy po ruském útoku na Ukrajinu zaznamenaly mezi lidmi značný zájem o bunkry. Italská společnost Minus Energie obdržela za pár dnů stovky telefonátů se žádostmi o informace a její stávající klienti spěchají na dokončení svých zařízení, řekl italskému tisku majitel společnosti Giulio Cavicchioli. V podobné situaci je i francouzská firma Artemis Protection, která se specializuje na luxusnější provedení krytů, informoval deník The New York Times.

Cavicchioli deníku Corriere della Sera řekl, že jeho firma obdržela v posledních dnech alespoň 500 telefonátů. "Většinou jsou to zvědavci. Kromě toho jsme ale obdrželi i několik požadavků na průzkum místa, předběžnou kalkulaci nákladů či analýzu stavebního projektu," řekl majitel firmy italskému listu. Na zvýšený zájem podle něj ukazuje i to, že stávající klienti spěchají na dokončení a zprovoznění svých krytů. "Za poslední dva týdny jsme dostali čtyři platby, abychom dokončili podzemní kryty," uvedl Cavicchioli. Na firmu se například obracejí lidé, kteří si nechali sice vybudovat kryt, ale otáleli s osazením vzduchotechniky.

Společnost Minus Energie za posledních 20 let postavila zhruba 50 bunkrů, včetně těch pro italskou armádu. Část svých aktivit má ale v nedalekém Švýcarsku, které má rozsáhlou síť krytů, jež potřebují údržbu. Firma se zaměřuje i na menší práce a tvrdí, že je schopna postavit za 85.000 eur (2,1 milionu Kč) protibombový kryt o velikosti 30 metrů čtverečních, který by postačil pro pětičlennou rodinu.

"Poptávka se zvýšila o 50 procent," řekl španělskému deníku ABC majitel firmy Underground Building Francisco Márquez Romero. Firmu založil v roce 2018, když zjistil, že ve Španělsku obdobný podnik nepůsobí. Minulý týden firma dostala poptávku na vybudování dvoupodlažního krytu, řekl majitel.

Na luxusnější provedení krytů se zaměřuje francouzská společnost Artemis Protection, kde obvykle ceny začínají na půl milionu eur (12,5 milionu Kč). I tato firma v posledních dnech obdržela stovky telefonátů. Podle zakladatele firmy Mathieua Séranna před ruskou invazí projevovali zájem o služby jeho firmy jen opravdu bohatí lidé. Nyní však společnost vidí zájem také od méně zámožných klientů a zvažuje zařadit do své nabídky i kryty v méně luxusním provedení, jejichž cena by začínala na 140.000 eurech (3,5 milionu Kč).

Změny ve složení klientely si všiml i Cavicchioli, podle kterého se o kryty více zajímají lidé ze střední vrstvy, například majitelé firem či advokáti. Italský podnikatel ale tvrdí, že ze zvýšené poptávky velkou radost nemá. "Tato mánie a tento aktivismus najít si ochranu mě znepokojují. Je nutné to korigovat," řekl deníku Corriere della Sera.