Komatsu potřebuju Bagr

Firmy s uzavřenými provozy asi získají nárok na odklad nájmu

Praha 8. dubna (ČTK) - Firmy, které jsou v nájmu a kvůli vládním opatřením proti koronaviru musely zavřít své provozy, asi budou moci požádat o odklad nájmu za období od 12. března do 30. června. Na uhrazení splátek budou mít čas do konce letošního roku, rozhodla dnes Sněmovna na návrh poslankyně ANO Heleny Válkové. Vláda požadovala tuto ochrannou lhůtu až do 31. března 2022. Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) se změnou souhlasil. Pokud bude třeba, termíny budou prodlouženy o další tři měsíce.

Zákaz jednostranného ukončení nájmu v ochranné době do konce června příštího roku se má vztahovat jen na neplacení nájemného, ale nikoliv neplacení energií a dalších služeb, shodli se poslanci. Důvodem změny je to, že pronajímatel prostor také nebude osvobozen od platby za energie.

Podle Asociace developerů ČR návrh zaseje do české ekonomiky druhotnou platební neschopnost. "Namísto pomoci jedné skupině rozšiřuje počet těch, kterých se krize dotkla a do budoucna zásadně rozšiřuje okruh nezbytné pomoci," uvedla. Podle asociace měl stát nájemníkům poskytnout bezúročné úvěry k uhrazení dalších šesti nájmů. "Peníze by se tak státu vrátily a řetězec vztahů v komerčním nájemním bydlení by nebyl likvidován," doplnila.

Podle manažera poradenské skupiny Grant Thornton Petra Turczera navrhované opatření pouze odsune problém o tři měsíce. "Stát tímto krokem riskuje, že se bude opakovat situace obdobná jako u deregulace nájemného a minimálně část pronajímatelů se bude před dopady bránit soudní cestou," uvedl také. Vlastníci mohou letos přijít o čtvrtinu příjmů z nájemného a nemusí tak mít peníze na zajištění provozu, údržby a oprav své nemovitosti. Právě tento argument vlastníci u soudů uváděli, když se soudili se státem kvůli regulaci nájemného.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že zákon by mohl skončit u Ústavního soudu, neboť přenáší problém jedné skupiny podnikatelů na druhou a problém s neplacením nájmů odkládá do budoucna. Havlíček připustil, že zákon není obvyklý. Volání po vyšších kompenzacích státu pro živnostníky by podle Havlíčka mohlo zvýšit letošní plánovaný schodek státního rozpočtu z 200 miliard korun na dvojnásobek.

Nájemce má být podle zákona povinen uhradit všechny pohledávky, které budou do června splatné. V opačném případě bude moci dostat výpověď z nájmu do pěti dnů. Sněmovna odmítla návrh Vojtěcha Munzara (ODS), aby za pohledávky ručil stát

Opatření se týká podle Havlíčka především maloobchodních provozů a služeb. Ministr už dříve uvedl, že při návrhu vycházel z německého modelu. Firmy v Německu musejí prokázat, že se kvůli koronaviru dostaly do neschopnosti splácet nájemné a mohou požádat o jeho odložení na tři plus tři měsíce, řekl Havlíček.

Odložení nájemného je jedním z opatření, po kterém volá mnoho zástupců podnikatelů a firem. Někteří však navrhovali zrušení nájmu po dobu nouzového stavu. Podniky také žádaly o odpuštění nájemného v prostorách patřících státu nebo jiným veřejným institucím. Například rada hlavního města schválila odložení splátek nájemného po dobu karantény, nájemcům nebude účtovat úroky z prodlení za případné zpožděné platby, ani nebude z tohoto důvodu přistupovat k výpovědím smluv.