Komatsu potřebu bagr

Firmy na Vysočině nabízí ukrajinským pracovníkům pomoc s přesunem rodin do ČR

Jihlava 25. února (ČTK) - Firmy na Vysočině nabízí svým ukrajinským pracovníkům kvůli útoku Ruska na Ukrajinu pomoc s přepravou a ubytováním jejich rodin v Česku. Vyplývá to z dnešní ankety ČTK mezi firmami. Na Ukrajině byla vyhlášena mobilizace. Zástupci podniků na Vysočině vesměs uváděli, že z ukrajinských pracovníků zatím odjeli do vlasti spíše jednotlivci.

Skupina firem PKS ve Žďáru nad Sázavou zaměřená na stavebnictví zaměstnává skoro 50 ukrajinských pracovníků. "Několik z nich se rozhodlo a odcestovalo na Ukrajinu, bránit svoji vlast. Ostatní zaměstnanci zatím zůstávají a snaží se o to, aby za nimi přijely jejich rodiny," sdělila ČTK mluvčí skupiny Jana Havlíková.

Ukrajinským zaměstnancům nabízí PKS pomoc s přepravou členů jejich rodin od hranic Ukrajiny. "Máme pro ně již zabezpečeno dočasné ubytování a stravování," uvedla mluvčí. Skupina firem PKS podle údajů na webu zaměstnává celkem 800 lidí.

Stavební podnik Start Zelený sídlící v Brtnici na Jihlavsku má mezi stovkou pracovníků 20 lidí z Ukrajiny. Jeden z nich už dostal povolávací rozkaz, uvedl jednatel společnosti Vlastimil Zelený. Někteří ukrajinští pracovníci podle něj mají rodiny v Česku a ostatním dala firma nabídku, aby příbuzné dostali sem do bezpečí. "Postaráme se o ně," uvedl Zelený. O přestěhování rodiny podle něj zatím uvažují dva pracovníci.

Pomoc s přesunem rodin do České republiky nabízí svým pracovníkům také koncern ICOM transport. ICOM patří mezi největší tuzemské dopravní firmy, zaměstnává 1800 lidí. Z Ukrajiny jich je skoro 300. "Pomůžeme s ubytováním, zajištěním základních potřeb a také s veškerou legislativou," uvedla předsedkyně představenstva Kateřina Kratochvílová.

Ve žďárské strojírenské a metalurgické firmě Žďas, zaměstnávající okolo 1600 lidí, pracuje podle údajů společnosti 20 až 30 Ukrajinců. Někteří už u sebe rodiny mají. Zbývajícím i tento podnik nabízí pomoc v případě, že by jejich rodiny chtěly přijet.