Firmy i veřejnost mohou pro projekty využít v Praze centrum 3D tisku z betonu
Praha (ČTK) - Stavební prvky pro své projekty si mohou nejen developeři, ale i města, architekti či veřejnost nechat vytisknout v centru 3D tisku z betonu v Praze Štěrboholech. Robotické rameno tam dokáže vytisknout z betonu až 12 metrů dlouhé a tři metry široké například opěrné zdi nebo schodiště. Centrum otevřela divize Weber ze skupiny Saint-Gobain, která o tom informovala v tiskové zprávě. Podle odborníků 3D tisk zjednoduší a zefektivní výstavbu, umožňuje totiž dělat výrobky na míru zákazníkovi. Výzkumu v této oblasti se věnují vysoké školy i firmy. Například v závodě společnost ICE Industrial Services ve Žďáru nad Sázavou před dvěma lety vznikla 3D tisková farma betonu, kterou tvoří několik robotických 3D tiskáren pro výrobu speciálních stavebních dílů.
Podle ředitele Weberu Roberta Kazdy technologie dokáže zadavatelům i realizačním firmám ušetřit čas, náklady i odpad. Tištěné prvky navíc dokážou oproti monolitickým stavbám ušetřit práci v místě výstavby, a zrychlit tak proces stavby až o 60 procent. Architekti díky 3D tisku mohou realizovat to, co by za použití tradičních postupů bylo téměř nemožné. Do budoucna by se společnost chtěla zaměřit i na tisk ještě větších a komplikovanějších stavebních prvků, doplnil Kazda.
To, že by se stavebnictví mělo posunout směrem k digitalizaci a robotizaci tak, jako to už poměrně dlouho dělá průmysl, zmínili v březnu i zakladatelé Festivalu architektury konaného v Brně. Podle nich je základem využití moderních 3D technologií ve stavebnictví, což ve výsledku může celou výstavbu zjednodušit a umožnit například výrobu celých částí stavby mimo staveniště. Například u některých staveb organických tvarů by podle nich konstrukce bez práce v digitálním prostředí vůbec nevznikly, přičemž 3D tisk pak jejich výrobu ještě urychlí.
Podle zástupců firmy ICE Industrial Services, která se automatizaci stavebnictví věnuje, umožňuje 3D tisk z betonu vytvořit hrubé stavby až pětkrát rychleji a proti klasické technologii lití do bednění ušetřit i 70 procent materiálu, jak řekli před časem ČTK. Navíc se podle nich stavebnictví dlouhodobě potýká s nedostatkem řemeslníků a zedníků.
Technologii 3D tisku z betonu lze použít i pro výrobu zahradních nebo herních prvků. Třeba na pražském Jižním Městě je od roku 2021 takto vyrobené parkourové hřiště. Vyrobit ho nechala Stavební spořitelna České spořitelny ve spolupráci s Vysokým učením technickým v Brně (VUT). Všech 14 prvků hřiště vyrobila na rámové tiskárně firma 3Deposition, kterou založili odborníci z Fakulty strojního inženýrství VUT. Jednotlivé prvky byly vytištěny z cementové směsi a jako výplň byl použit recyklovaný beton. Spořitelna, která je jedním ze zakládajících členů Asociace inovačních technologií a 3D tisku ve stavebnictví, už dříve podpořila první 3D tištěný dům v Česku nazvaný Prvok. Podle spořitelny je stavebnictví v Česku v některých činnostech zaostalé a právě inovace, včetně robotizace a automatizace, by mohly některé procesy zlevnit a zrychlit.
Weber chce otevřením pražského centra 3D tisku ve stavebnictví navázat na práci svých kolegů z Nizozemska, kteří touto metodou vyrábějí například prvky pro mostní konstrukce, experimentální domy a další stavby. Například v roce 2017 vytiskli dílčí prvky pro třicetimetrový most v nizozemském městě Gemert. Tisknou také opěrné zdi pro parky a k zastávkám hromadné dopravy, opěrné stěny bazénů, kanalizační šachty nebo schodiště, doplnili zástupci firmy.
Skupina Saint-Gobain zaměřená na výrobu stavebních materiálů působí v České republice od roku 1992. V současnosti do ní patří pět společností, které spravují 13 výrobních závodů a 14 značek. Její divize Weber dodává například štukové nebo tepelně izolační omítky a v Česku ve výrobních závodech v Praze, Liberci, Kozojedech, Prostějově a Šternberku zaměstnává přes 300 lidí.