Cime 3 kvartal 2024

Firmu na rekonstrukci zimního stadionu Opava začne hledat na konci února

Opava 3. února (ČTK) - Opavský magistrát chce do konce února vyhlásit výběrové řízení na firmu, která zajistí rozsáhlou rekonstrukci zimního stadionu. Práce by měly začít na jaře po skončení této sezony, potrvají rok. Náklady se podle dřívějších rozpočtů pohybují okolo 218 milionů korun. Vedení radnice předpokládá, že se částka zvýší. ČTK to dnes řekl primátor města Tomáš Navrátil (ANO).

"Ještě v únoru budeme mít k dispozici přepracovaný a aktualizovaný položkový rozpočet. Předpokládám, že cena s ohledem na zdražování materiálů vzroste. Odhaduji na 250 až 260 milionů korun," řekl. Dodal, že město už má pravomocné stavební rozhodnutí.

Primátor uvedl, že práce by měly začít v květnu či červnu. "Příští sezona nebude, o tu přijdeme. Řešíme náhradní varianty pro všechny věkové kategorie, které zimní stadion využívají. Město chce využít okolní zimní stadiony, uvažuje i o mobilní ledové ploše, kde by se trénovalo improvizovaně pod stanem.

Objekt z 50. let minulého století je zchátralý a ve špatném technickém stavu. Cílem projektu je moderní budova, která se může využívat i pro kulturní a společenské akce. "Stávající zimní stadion, který dávno přestal stoprocentně plnit svou funkci, se postupem let stal velkou ostudou Opavy. Jde o nepřehlednou změť mnoha úprav, dostaveb a přestaveb, která dávno nefunguje. Neposkytuje ani základní komfort, který hráči a návštěvníci haly očekávají," řekl Navrátil.

Město má k dispozici architektonickou studii, která původní historickou halu očišťuje od postupných vestaveb a nechává vyniknout původní ocelové konstrukci. "Všechny původní konstrukční prvky budou naopak v co největší míře ponechány a pohledově uplatněny," uvedl hlavní architekt města Petr Stanjura.

Na původních betonových stupních tribun stadionu jsou navrženy nové tribuny pro 2000 diváků. Veškeré nosné prvky budou pod úrovní sedadel, aby nezhoršovaly výhled na ledovou plochu a neovlivňovaly vzhled interiéru. Přidružené architektonicky nehodnotné přístavby navazující na halu z jihozápadní strany stavbaři odstraní a nahradí novou přístavbou včetně restaurace a salonku.

Vzniknou i plochy pro nácvik střelby, stability, rychlosti bruslení a startů za kotoučem. Prostor pro nácvik hokejových dovedností je koncipován s ohledem na pořádání mládežnických kempů. Tréninkové potřeby doplní moderní prostory pro posilování a tělocvična. Důraz projekt dává i na regeneraci, která je určena pro všechny věkové kategorie. Zahrnuje masážní kabiny, finskou a parní saunu, ochlazovací bazén a místo pro relaxaci.

"Revitalizace areálu počítá s obnovou historické haly s důrazem na technicistní industriální kvalitu objektu. Celkově zklidněný a přehledný prostor vytvoří dojem hokejové arény, navrátí pocit velkoleposti. Část přízemí haly bude prosklená," řekl mluvčí města Roman Konečný.