Cime 3 kvartal 2024

Firmě Kámen a písek chybí železo a trhaviny, kvůli válce na Ukrajině

Český Krumlov 21. července (ČTK) - Firmě Kámen a písek, která je největším výrobcem drceného kameniva v Jihočeském kraji, chybí železo a náhradní díly. Příčinou jsou narušené dodávky v souvislosti s válkou na Ukrajině. Firma, jež těží a zpracovává kamenivo, měla letos v prvním pololetí výnosy 260 milionů Kč, proti plánu o 42 procent vyšší. Letos dodá přes 2,1 milionu tun materiálu, největší zakázkou je rozestavěná dálnice D3, řekl ČTK generální ředitel firmy Otakar Veselý.

"Největší problém jsou dodávky některých druhů materiálů, náhradních dílů, zvláště železa a trhavin. Chybí hlavně kvalitní železo, změnily se vztahy v souvislosti s Ruskem a Ukrajinou," řekl ředitel. Zpožďují se také dodávky náhradních dílů.

Největší zakázkou jsou dodávky na dálnici D3, konkrétně obchvat Českých Budějovic i některé silnice, které se k dálnici napojí, jako Jižní tangenta. Ředitel odhaduje, že firma dodá materiál i pro úsek Třebonín - Kaplice nádraží. Až se dokončí D3, klesne podle něj roční produkce pod dva miliony tun. Firma dodává materiál i pro nové tovární haly či obchvaty obcí a měst.

Loni stouply firmě tržby meziročně o 26 procent na 544 milionů korun. Provozní zisk vzrostl o polovinu na 114,9 milionu, zisk po zdanění o 53 procent téměř na 92 milionů. Vyplývá to z výroční zprávy. Loňská produkce byla 2,3 milionu tun. Mzdy zvýšila společnost loni o šest procent.

Největší loňskou zakázkou byl obchvat Českých Budějovic, jen stavba tunelu Pohůrka se kvůli technickým potížím přesunula na letošní jaro. V asfaltových směsích firma meziročně vyrostla o 25 procent, i díky velkým zakázkám na opravy silnic. Loni společnost investovala 27,4 milionu Kč.

Letos plánovala firma produkci 2,1 milionu tun, asi ji ale překročí. Výnosy jsou také vyšší než plán. "Domníváme se, že naši odběratelé vědouce, že budou vzrůstat ceny, se hodně předzásobili, zvlášť ve druhém čtvrtletí," řekl Veselý. Stouply ale také personální náklady, meziročně o 21 procent. Firma si totiž potřebuje udržet zaměstnance. Většina odběratelů respektuje, že firma musí zdražovat. Za původní ceny dodává pro D3, stát ale chystá takzvanou indexaci, kdy stanoví, o kolik procent lze ceny kvůli inflaci zvýšit.

Firma Kámen a písek předloni oznámila, že chce otevřít nový lom Kolný na těžení stavebního kamene. Nahradí tak lom v Ševětíně, jejž dotěží a zrekultivuje. V novém lomu s rozlohou 47,7 hektaru by firma v prvních 30 letech těžila téměř na 25 hektarech. Nová linka by se měla začít stavět v roce 2025, investice bude 300 milionů Kč, řekl loni ČTK výkonný ředitel firmy Pavel Fučík. Záměr někteří obyvatelé kritizují.

V kraji vlastní firma deset kamenolomů. Zaměstnává kolem 130 lidí. Firma, jež loni oslavila 30 let, je součástí rakouské skupiny Kirchdorfer Gruppe. Pětinový podíl v Kámen a písek drží Veselý.