husqvarna

Firma SMC chce stavět ve Vyškově třetí halu pro výrobu chladicích zařízení

Vyškov 26. října (ČTK) - Brněnská firmy SMC Industrial Automation, která vyrábí zařízení pro průmyslovou automatizaci, plánuje rozšíření svého výrobního zázemí ve vyškovské průmyslové zóně Nouzka. Dosud zde má dvě výrobní haly a chce postavit třetí na ploše 1,2 hektaru, kde bude vyrábět chladicí jednotky. Nová hala zároveň umožní zvýšit produkci elektrických pohonů, vyplývá z dokumentu na Informačním portálu EIA. Kvůli stavbě zmizí více než dvouhektarové pole s nejkvalitnější černozemí. Než se tak stane, musí firma požádat o vynětí ze zemědělského půdního fondu, s územním plánem je záměr firmy v souladu.

Stavět chce firma od června příštího roku do září 2024. Po zprovoznění haly chce vyrábět přes 25.000 chladicích jednotek ročně a výrobní kapacita pro elektrické pohony má vzrůst téměř desetinásobně na 100.000 kusů za rok. Současné haly také neumožňují výrobu jednotlivých komponentů, které se dosud musejí dovážet. Nová hala má umožnit i výrobu komponentů. Dosud firma ve Vyškově montuje výrobky z dodaných komponentů.

Firma předpokládá, že pro zajištění provozu bude potřebovat 150 zaměstnanců, z nichž 120 bude ve výrobě. Sehnat na Vyškovsku zaměstnance je ale dlouhodobý problém. Jde o okres, kde je nejnižší zaměstnanost ze všech okresů jižní Moravy, v září činil podíl nezaměstnaných 2,4 procenta. Provoz bude stejně jako v současných halách jednosměnný a pro okolí se má zvýšit automobilová zátěž pouze o pět kamionů týdně.

Z poslední výroční zprávy za období od dubna 2020 do března 2021 vyplývá, že tržby firmy činily 1,34 miliardy korun a zisk 148 milionů korun. Na konci března loňského roku v ní pracovalo 350 lidí. Mezinárodní společnosti SMC Corporation vznikla v roce 1959 v Tokiu a dnes zaměstnává více než 20.800 lidí v 83 zemích, uvádí firma na svém webu.