Komatsu potřebuju Bagr

Firma Redstone nabídla Olomouci multifunkční arénu, stála by 1,85 mld. Kč

Olomouc 1. září (ČTK) - Multifunkční hala, jejíž výstavbu na pozemcích po bývalých vojenských skladech nedaleko centra Olomouce plánuje developerská skupina Redstone, si vyžádá celkovou investici zhruba 1,85 miliardy korun. Financování stavby zajistí developer, na placení provozu haly by se poté měla 30 let podílet radnice. Počáteční roční příspěvek veřejného sektoru má činit 36,9 milionu korun, z toho na město připadá 30 milionů korun. Příspěvek se bude zvyšovat o inflaci. Zástupci Redstone už projekt představili radním a příští týden nabídku spolupráce na této investici projednají zastupitelé. ČTK informaci získala z podkladů pro zastupitelstvo

Společnost Redstone jedná s radnicí ohledně možné spolupráce při stavbě a provozování multifunkční haly od loňska. Městu se totiž kvůli finanční náročnosti a zadluženosti nepodařilo uvést v život svůj vlastní projekt na nové zařízení poskytující zázemí pro sport a kulturu, které by nahradilo zchátralý zimní stadion. Stavba městské haly si měla vyžádat 1,4 miliardy korun, z toho 300 milionů korun měla pokrýt dotace Národní sportovní agentury. Dotační program ale nebyl vyhlášen.

Pětipodlažní multifunkční aréna skupiny Redstone má být součástí chystané městské čtvrti Nová Velkomoravská. Předseda představenstva společnosti Redstone Real Estate Richard Morávek v nabídce adresované v srpnu vedení města upozornil, že pokud se firma s radnicí na spolupráci dohodne, tak projekt bude muset nejprve notifikovat Evropská komise. "Jakýkoliv jiný režim poskytnutí dotace (od města), tj. bez notifikace před EK, by mohl do budoucna představovat riziko, že poskytnutá dotace zakládá veřejnou podporu, která není slučitelná s vnitřním trhem," uvedl.

Pokud chce radnice pokračovat v přípravě projektu, bude muset požádat EK o posouzení záměru. Zároveň by se chystala projektová dokumentace, provozní plán haly a smluvní dokumentace. Podle Morávka je tento projekt pro město výhodný, protože radnici odpadne velká vstupní investice do nové městské haly. "Dotační prostředky z centrálních zdrojů na podobné projekty momentálně nejsou k dispozici," podotkl Morávek, podle kterého by město už ani nemuselo investovat do modernizace starého zimního stadionu.

Rekultivace areálu vojenských skladů byla zahájena letos na jaře. Na pozemcích by v příštích letech mělo být postaveno až 12 bloků domů. Bývalé ženijní sklady mají rozlohu 171.339 metrů čtverečních. Armáda areál prodala v roce 2010 za několik desítek milionů korun. Majitelem se tehdy stala firma Net Media Group, která poté skončila v konkurzu.

Areál na jaře 2019 vydražila v aukci firma Nemovitosti nájemního bydlení II ze skupiny Unicapital podnikatele Pavla Hubáčka. Pozemky byly poté převedeny na firmu Nová Velkomoravská, jejímž vlastníkem se místo Unicapitalu stala společnost Redstone Real Estate. V uplynulých letech postavil Morávek na pozemcích po bývalému podniku Milo nákupní centrum Galerie Šantovka a plánuje tam další objekty včetně výškové budovy.